Отслабналият от няколко дни долар, вчера осъществи рали спрямо основните валути – спадна спрямо еврото, йената, британския паунд и канадския долар и поскъпна спрямо азиатските новозеландски и австралийски долари. Тласък за ралито даде прогнозата на Английската централна банка (АЦБ) за ръст на британската икономика с 2% тази година.
Според борда на банката, инфлацията може би ще премине над 2% още този месец, но допълни, че икономиката има още слаби места, повече отколкото първоначално се считаше. Управителят на АЦБ Марк Карни остави лихвите без промяна, но не отхвърли възможността да ги повиши преди да започнат преговорите за напускане на ЕС. Той допълни, че това ще е едва началото на един процес, както и че в него потребителските разходи и инвестициите вероятно ще намалеят. Очакванията за 2018 обаче са за повишение от 1.8%, а през 2019 за 1.7%, което е малко повече от прогнозите през ноември.
Допълнителен тласък за възхода на йената спрямо американската валута оказа решението на Японската централна банка да започне да изкупува 10-гозишни държавни облигации в рамките на мащабната си програма за запазване на тяхната доходност.
Най-голямо движение на валутните пазари имаше при британския паунд, който падна след предпазливите изказвания на АЦБ. Той обаче остава над подкрепата при 100-дневната пълзяща средна на 1.2467 и вероятно на сегашните нива ще се появят купувачи.
Австралийския долар се покачи вчера с 1% след силен резултат за търговския баланс. Той отчете 3.5 милиарда австралийски долара спрямо прогнози за 2 милиарда австралийски долара. Валутата проби върха за тази година и затвори над 0.76. Това движение помогна на двойката австралийски долар/новозеландски долар да се отдалечи от зоната на подкрепа при 1.04 и да приближи 200-дневната пълзяща средна.