Доларът позагуби възходящия си импулс

30.04.2018 | 10:30
по статията работи: econ.bg
Индексът на долара спрямо кошница от шестте основни световни валути спадна до 91.561 пункта
Доларът позагуби възходящия си импулс
Снимка: БГНЕС

Доларът е стабилен спрямо кошницата от шестте основни валути в понеделник, след като се отдръпна леко от три и половина месечния си връх миналата седмица, притиснат от спадналата доходност на 10-годишните държавни облигации на САЩ.

Индексът на долара спрямо кошница от шестте основни валути спадна до 91.561 пункта, което по-ниско от нивото от 91.986 пункта, достигнато миналия петък, което е най-високата му стойност от 11 януари насам.

Индексът на долара се е повишил с над 1,3 процента миналата седмица и отчете най-голямата си седмична печалба за повече от два месеца, след като доходността на 10-годишните облигации на САЩ премина психологическата граница от 3,0 процента, което е и четиригодишен пик% праг до четиригодишните висоти.

Доходността на 10-годишните облигации на САЩ се понижи с 3 базисни пункта в петък до 2.957 процента, което е спад от 4-годишното най-високо ниво от 3.035 процента, достигнато миналата сряда.

По-рано тази година корелацията между доходността на облигациите на САЩ и долара се разпадна, тъй като инвеститорите се фокусираха повече върху търговията между САЩ и Китай и геополитическите проблеми. Пазарите обаче се успокоиха след като напрежението около търговския спор между САЩ и Китай намаля, а допълнително успокоение внесе решението на Северна Корея да се откаже от ядрената си програма, в резултат на което зелената валута се възстанови и започна да нараства спрямо основните си конкуренти.

Доларът поскъпна с 0.1 процента, до 109.12 йени, след като в петък достигна два и половина месечен връх от 109.54 йени. Търговията обаче беше доста тънка, тъй като японските пазари са затворени.

През април доларът се е повишил с 2,6 процента спрямо йената, като е постигнал най-добрите си месечни резултати от ноември 2016 година насам.

Някои анализатори смятат, че сделките на японските инвеститори, за да увеличат експозициите си в чуждестранна валута в началото на новата финансова година в Япония вероятно са допринесли за слабостта на йената през април.

Предстоящото събитие, което ще окаже влияние върху долара е насрочената за тази седмица на 1 и 2 май среща на борда на Федералния резерв на САЩ (ФЕД), на която се очаква централната банка да запази лихвените проценти непроменени. Инвеститорите очакват с интерес и данните за работните места в САЩ, които ще бъдат съобщени в петък.

Освен това в Китай по-късно тази седмица се очаква делегация от САЩ, начело с министъра на финансите Стивън Мнучин и трима икономически и търговски съветници на президента Доналд Тръмп - Лари Кудлоу, Робърт Лайтшизер и Питър Наваро, за преговорите около търговските проблеми между двете страни.

Еврото се стабилизира на ниво от 1.2125 долара, след като се възстанови от три и половина месечното си дъно от 1.2055 долара, достигнато миналия петък.

Британският паунд се понижи с 0.1 процента, до 1.3780 долара, след като миналия петък нарасна до двумесечен пик от 1.3748 долара, тъй като като британската икономика се забави повече от очакваното през първото тримесечие на 2018 г., както и заради понижените очаквания, че Английската централна банка ще повиши основната лихва през май.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...