"Всичко зелено е модерно. Не съм сигурен за зелените сака и вратовръзки, но зелена икономика - това звучи свежо”. С тези думи министърът по усвояване на средствата от Европейския съюз (ЕС) Томислав Дончев по време на откриването на провелия се днес международен Green Day Forum на тема "Зелени технологии, чиста енергия и енергийна ефективност”.
Важно е обаче да си зададем въпроса как зелените практики се отнасят към растежа, смята Дончев. Притеснително е приемането на зелените императиви като лукс или пък като спирачка за растежа.
"Единственият начин да бъдем по-богати е да следваме зеления път. Въпросът е не дали, а как да бъдем зелени”, категоричен беше Дончев.
Ако в този програмен период инвестициите в зелени проекти са десетки милиони левове, то в следващия те ще бъдат стотици, а може да надхвърлят и 1 млрд. лева, смята министърът.
От 2010 г. основният потребител на енергия в ЕС са сградите. Досега с евросредства в България са рехабилитирани поне 400 публични сгради. Сметките в тях са паднали с 25-30%, изтъкна Дончев.
Според него зелените политики не могат, а и не трябва да се случват само с публично финансиране. То трябва да покрива само онази част от разходите, която не достига на предприемача, за да изпълни проекта си.
"След 10-15 години терминът "зелено” изобщо няма да съществува, защото цялата икономика ще бъде такава", заяви от своя страна министърът на околната среда и водите Нона
Караджова при откриването на форума.
"Зеленото е единственият път на развитие”, категорична беше Караджова.
*Econ.bg е медиен партньор на Green Day Forum