„Деинституционализацията е сложен е тежък процес. България отдавна не е правила подобна по мащаби и участващи институции реформа. За успешната й реализация обаче, имаме нужда преди всичко от разбиране и подкрепа както вътре в институциите, така и сред обществото." Това вчера министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев на семинар на тема „Нови перспективи в деинституциализацията и реформата за грижата на децата".
Министърът увери присъстващите представители на общини и неправителствени организации, работещи в тази сфера, че ангажиментът на правителството за реализирането на тази реформа е изключително сериозен и то има волята да преодолее предизвикателствата възникнали в хода на процеса.
„Важно е обаче всеки от нас да мобилизира обществена подкрепа за тази реформа, защото това е единственият начин тя да се случи успешно", подчерта министър Дончев.
Целта на форума бе да се съгласува политиката на държавната и на местната власт по извеждането на около 7000 деца живеещи в 130 специализирани институции и осигуряването на подходяща индивидуална грижа за всяко едно от тях. Програмата е дългосрочна и се ползва с подкрепата на редица европейски институции.
„Харесахме тази реформа, защото е радикална и предвижда цялостна промяна на съществуващия модел. При подготовката й българските институции демонстрираха добро взаимодействие, като използваха всички известни добри практики не само в страната, но и във всички страни-членки на ЕС." Това заяви пред участниците във форума представителят на Генерална дирекция „Регионална политика" на ЕК Карстен Расмусен. Той допълни, че успешното осъществяване на тази реформа гарантира шанса на България да даде добрия пример сред страните в съюза, като реализира успешен модел за извеждане на децата от институциите.
По време на форума беше представена политиката на правителството за деинституционализация, ролята на структурните фондове при реализиране на реформите в грижите за децата, планът за действие и пътна карта на реформата, ролята на местната власт в реформата на услугите за деца, съобщи правителствената информационна служба.
Участие във форума взеха представители на Европейската комисия, заместник-министри на заинтересованите министерства, както и неправителствени организации, които работят по проблемите на децата. В събитието участваха и кметовете на 80 общини, на чиято територия е планирано разкриването на нови услуги за деца и техните семейства според Плана за действие за изпълнение на Националната стратегия „Визия за деинституцианализация на децата в Република България".