Намеренията на държавата са дружествата от Българския енергиен холдинг (БЕХ) да бъдат приватизирани по примера на БТК, съобщи Иван Такев от Българската фондова борса по време на дискусия за корпоративното управление. Това означава, че дружествата ще станат публични преди част от капитала им да бъде продаден чрез търг на пода на борсата. „Няма да прилагаме диференциран подход при вписването на тези държавни компании", уточни още Такев.
Той посочи, че няма да бъде прецедент държавна компания да се листне на фондовата борса. Към този момент работим добре с „Булгартабак Холдинг", например, допълни изпълнителният директор на фондовата борса.
За ролята на държавата като акционер в компаниите, Ралица Агайн-Гури, зам.председател на Комисията за финансов надзор (КФН), заяви, че не може да се изкаже „особено ласкаво". Тя посочи, че държавата не показва уважение нито към останалите акционери, влезли в държавните предприятия след масовата приватизация, нито към капиталовия пазар като цяло.
Зам. председателят на КФН аргументира своите думи с пример за случилото се в „Слънчев бряг" АД. Държавата като мажоритарен акционер реши да прехвърли безвъзмездно активи на стойност около 13 млн. лева на община Несебър, припомни тя. Те са сред най-доходоносните активи, а освен това в дружеството има още 5 хил.акционери, с чието мнение никой не се съобразява. „Това е идеален случай за източване на предприятие и КФН спря сделката принудително", изтъкна още Агайн.
Темата за държавата като собственик става отново актуална по време на кризата. В много страни правителствата изкупуват дялове от компании, за да ги подпомогнат финансово.