Контрабандата у нас се е увеличила с 15% след затварянето на безмитните магазини. Това обяви на пресконференция доц. д-р Димитър Стефанов, преподавател по икономика в СУ "Св. Климент Охридски", предаде БГНЕС.
"Сивият" сектор при вноса на цигари се оценява на около 40%. Това означава, че държавата губи най-малко 920 млн. лв. годишно от пласирането на тютюневи изделия на нелегалния пазар. Над 2 млрд. става сумата, когато към нея се прибави и контрабандата на горива.
Според доцент Стефанов за тези показатели са спомогнали агитациите за затварянето на безмитните магазини от бившия американски посланик Джон Байърли. Стратегически са взаимоотношенията между САЩ и Турция, което се доказва и от факта, че веднага след забраната на безмитната търговия у нас, югоизточната ни съседка е увеличила площите на своите безмитни магазини и е свалила забраните за търговия.
По думите на Радостин Генов от Асоциацията за безмитна търговия затварянето на безмитните магазини у нас е голяма грешка, още повече че то не е било клауза по Договора за присъединяване на страната ни към ЕС, както се лансираше от правителството на Станишев. Загубите за държавата от непостъпилите приходи под формата на такси възлизат на около 40 млн. лв. годишно. В същото време Турция разширява базата на безмитната си търговия с 200 кв. м, а Гърция увеличава безмитната си търговия с 98%.
Въпреки това в мотивите на Станишев при закриването на безмитните магазини е записано, че обектите на безмитната търговия не са практика в ЕС. Предложението на Асоциацията е държавата да създаде дружество с публично-частно партньорство, което да оперира безмитните търговски обекти. Очакваните постъпления за държавата са в размер на 15 млн. лв. годишно.