"Идеята за покачване на горната граница на пенсионната възраст е добра". Това каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в предаването "Седмицата" на Дарик радио. "Това е една от няколкото мерки, които са необходими на България, за да можем да си решим проблема с покачване на пенсиите във времето", заяви финансовият министър. Според него пенсионната възраст в България, особено за жените, е много ниска и подобна стъпка ще бъде необходима не само като антикризисен ход, но и за заздравяване на пенсионната система на страната.
Дянков обясни, че повишаването на годините за пенсия ще бъде постепенно въведено, като първоначално ще има преходен период - в първите три години например човек ще има избора дали да се пенсионира по старата или по новата система. За тези, които изберат по-късното пенсиониране, да има бонуси, е идеята на финансовия министър.
По думите на Симеон Дянков в Бюджет 2010 не трябва да има промени на данъчната система.
Ставката на плоския данък не бива да се променя. Според него целта на плоския данък е да извади наяве сивата икономика - "това е една добра система, която съществува в много страни", коментира министърът.
"ДДС трябва да се намали, но единно, а не диференцирано", каза още Дянков, като допълни, че това няма да се случи през следващата година. Иначе според него процентът би могъл да стане "18%, дори 16%".
"За работниците на свободна практика е напълно правилно да се вдигнат осигуровките, така че да влизат повече пари в бюджета", коментира още Дянков. Според него трябва да има справедливост между тези типове професии и земеделските производители, които получават по-малки доходи. Свободните професии плащат много по-малко, отколкото е техният реален дял в икономическото развитие на България.
Дянков заяви, че не подкрепя затвора като наказание за неплатени осигуровки, защото това е неосъществима идея, при положение, че правната ни система не може да се справи с истинските престъпници. "Скептичен съм и към идеята на границата да се спират неплатилите здравни осигуровки", каза Дянков, цитиран от БГНЕС.
"Целта на реформата в НАП е да се скъса с местната зависимост на данъчните инспектори", каза Дянков като даде пример с Пловдив, където голям бизнесмен е държал целия НАП.
"В последните години по света има тенденция финансовите комисии да се сливат с банковия надзор", заяви вицепремиерът. Според него у нас няма нужда от отделна Комисия за финансов надзор, а от единен надзор. "Кога ще стане това, зависи от БНБ и от парламента", заяви Дянков.
Според министъра България е загубила много от замяната на външния дълг от долари с евро - над 1 млрд. лева. По думите му предишният министър на финансите Пламен Орешарски е писал доста против тази замяна и се е оказал прав. "Сега трябва да се каже защо е било направено това и дали е имало някаква умисъл", каза Дянков. Ако са сгрешили, ще се окаже, че финансовата политика е била водена от хора, които не са били наясно какво правят.
"Аз съм против държавното финансиране на АЕЦ "Белене", каза Дянков. Ако има частни пари, държавата ще направи регулацията, но е нерентабилно да се строи централата от държавния бюджет, каза министърът на финансите.
"Готови сме с бюджета за 2010 година, идната седмица влиза в парламента. Там ще има бурни дебати, защото е кризисен бюджет, а в последните няколко години винаги е имало излишък и разговорът е бил по-лесен. Приоритет в бюджета ще бъде образованието. Други два сектора, на които ще бъде обърнато специално внимание, са екологията и магистралите", завърши вицепремиерът, цитиран от Dariknews.bg.