Мярката, която ще помогне за справяне с безработицата, е намаляване на осигурителната тежест и това е трябвало да бъде заложено в Бюджет 2009. Освен това - неувеличаване на данъците и борбата с нелегалния бизнес, тъй като той не плаща данъци и осигуровки. В момента България е четвърта от европейските страни по ниски данъци като цяло. Моята цел е да сме номер 1 в Европа. Това каза министърът на финансите Симеон Дянков в отговор на въпроси на студенти при публична лекция в УНСС "Световната икономическа криза, а сега накъде", предаде Агенция "Фокус".
Очаквам като цяло лихвите да падат, но на нас ни трябват и положителни новини, които сме заложили в следващите няколко месеца. Не става само това да кажем - елате в България, ние сме слънчева държава. Важното е как работи пазарът и колко големи са данъците. Балансираните бюджети казват - в бъдеще няма да увеличаваме данъците, можем и да ги намалим. Борим се светът да знае, че нашата данъчна политика е най-добра в Европа, каза министърът. Дянков посочи, че е важно и намаляването на политическия риск за привличане на инвеститори. В Гърция, Румъния, Сърбия има дефицит и това стимулира инвеститорите да идват у нас. В последните два месеца има инвеститори, които казват - мислехме за румънския пазар, но сега България ни е по-интересна, заяви финансовият министър.
Дянков каза, че ако следващата седмица Бюджет 2010 г. бъде приет на второ четене, това ще е не само най-бързо приетият бюджет, но и най-добрият бюджет в цяла Европа, който също ще намали политическия риск и ще привлече инвестиции. Той посочи, че очаква в следващите 5-10 години да има много по-голямо развитие на небанковия пазар.
Банковото портфолио у нас и в целия регион ще продължи да се влошава в следващите една-две години, прогнозира финансовият министър. В световен мащаб сред причините за това е пазарът на недвижими имоти, който пострада от кризата и няма да достигне този ръст отпреди кризата. Причина е и невръщането на взети кредити и от там "влошаването" на кредитния портфейл, обясни Дянков.
Безработицата също е индикатор като портфолиото на банките, който следва кризата. За известно време тя продължава да се увеличава и това може да продължи до 3 години, ако правителствата не предприемат мерки да я спрат. За да знаем какво ще се случи у нас, трябва да погледнем европейските икономики, каза министърът и заяви, че процесите у нас се проявяват с диапазон 3-6 месеца забавяне. Световната външна търговия вече се е стабилизирала, за първи път у нас през септември имаме положително увеличаване на търговията, която зависи от износа. Министърът каза, че в следващите месеци това ще продължава.