Има разминаване между служителите, които работят, и тези, които носят отговорност в агенцията за одит на средствата от ЕС. Това вероятно е част от причината за върнатите оценки за съответствие по пет оперативни програми, съобщи вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков. Той беше изслушан в комисията по европейски въпроси и контрол на европейските средства в парламента по настояване на зам.-председателя на комисията Меглена Плугчиева, предаде Агенция „Фокус".
По думите на Дянков новото правителство има девет основни проблема в процеса на усвояване на европейските средства, които в по-голямата си част са наследени от предходното правителство.
"Няма достатъчно административен капацитет в одитния орган, НАПИ и в ДФЗ. Оценяването на проектните предложения по безвъзмездната финансова помощ на ЕС се извършва твърде дълго и така се получава забавяне. Има и недостиг на качествени проекти", обясни вицепремиерът.
"Меглена Плугчиева казва, че работата на одитния орган е едва ли е огромен успех, а то е абсолютен провал. Изключително забавяне на процедурите по одобрение на проекти е причинено от наличието на две институции за управление на фондовете - към Министерския съвет и към Министерството на финансите. В същото време в одитния орган има външни и вътрешни одитори, като отговорност носят само външните", коментира още Дянков, цитиран от БГНЕС.
Вицепремиерът добави, че пет от оценките за съответствие на оперативните програми са върнати. Като причина за този факт посочи, че нищо, което е трябвало да бъде напраправено от страна на България, не е било сторено.
"Хубаво е да ви кажете, че за някои неща вие се провалихте. Най-големият проблем, който ние е срещаме, е именно с тези пет върнати оценки", коментира Дянков.