Дянков получи награда от Forbes Romania

18.10.2011 | 18:01
по статията работи:
Наградата е "За изключителен принос в опазването на финансовата и икономическа стабилност в условията на най-тежката криза от десетилетия насам"
Дянков получи награда от Forbes Romania

Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков беше удостоен днес в Букурещ с Международната награда на списание Forbes Romania "За изключителен принос в опазването на финансовата и икономическа стабилност в условията на най-тежката криза от десетилетия насам". Това съобщи пресцентърът на Министерството на финансите (МФ).

България и Полша бяха страните, отличени с престижната награда на тазгодишния международен форум, организиран от Forbes и румънския вестник „Адевърул".

"Кризата премахна клишето на разделението „Изток-Запад" в Европа и това разделение няма да се върне повече. В бъдеще ще се говори за финансово и икономически стабилни и нестабилни държави", подчерта в изказването си българският финансов министър. „Тази награда е признание за цялото правителство и усилията, които положихме през последните две години, въпреки нелеките условия", допълни вицепремиерът Симеон Дянков.

От Българската стопанска камара (БСК) поздравиха финансист номер 1 за наградата.

"БСК категорично застава зад усилията на вицепремиера за гарантирането на финансовата дисциплина в държавата", се казва в поздравителния адрес. „Ние ще приветстваме Вашите усилия за постепенното доближаване на структурата на българския бюджет до структурата на бюджетите на европейските страни", написа до финансовия министър изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.

„Като предприемачи, които участват в развиването на икономиката и които отговорно спазват ангажиментите си към държавата, ние сме уверени, че трябва да се работи за по-видима и прозрачна фискална политика, насочена към харченето на толкова ресурси, колкото са произведени", се казва още в съобщението.

 

В румънската столица министър Дянков беше специален гост на международния форум и изнесе лекция на тема „Европа и дълговата криза: мерки за финансова стабилност в националните законодателства".

Според финансовия министър в началото на всяка криза пазарите обикновено свръхреагират и правителствата също трябва да действат своевременно. "Правителствата на някои държави от ЕС не действаха по този начин, което доведе до сериозно задълбочаване на проблемите там", каза в лекцията си Симеон Дянков. Той подчерта, че българското правителство има смелостта да намали с 15% публичните разходи още след встъпването си в длъжност в разгара на кризата през 2009 година, след което съумя да не вдига преките данъци, за да не увеличи допълнително тежестта върху бизнеса и домакинствата. Симеон Дянков припомни още, че в началото на годината правителството предложи ограничаване на публичните си разходи до 40% и праг на бюджетния дефицит от 2% от БВП, заложени в Пакта за финансова стабилност. „Правителственият ни дълг е 15% от БВП и страната ни не е застрашена от дълговата криза", посочи още финансовият министър.

Във форума в Букурещ участие взеха още румънският премиер Емил Бок, финансовият министър на страната Георге Яломитяну, заместник-финансовият министър на Полша Кржищоф Валенцак, водещи икономисти и представители на бизнеса от региона.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...