ЕК: Отстъпката от 25 ст. за гориво за български коли е дискриминация към чуждите

26.01.2023 | 17:35
по статията работи: econ.bg
Европейската комисия призовава днес България да приведе схемата си за обезщетяване на потребителите на горива в съответствие с правилата за свободно движение и принципа на недискриминация
ЕК: Отстъпката от 25 ст. за гориво за български коли е дискриминация към чуждите
Снимка: БГНЕС

Европейската комисия призовава днес България да приведе схемата си за обезщетяване на потребителите на горива в съответствие с правилата за свободно движение и принципа на недискриминация. Срещу нашата страна се открива наказателна процедура за въвеждането на мерки, които противоречат на разпоредбите за вътрешния пазар в ЕС.

България въведе схема за обезщетенията, с които се намалява крайната цена на горивата, само за собствениците на превозни средства, регистрирани в страната. Схемата предвиждаше ползвателите на превозни средства, мотоциклети и мотори, регистрирани в България, да имат право на по-ниски цени на горивата. Компенсацията водеше до намаляване на цената на горивото с 0,25 лв. за литър.

Намалението не важи за автомобили, които не са регистрирани в България, отчита ЕК. Следователно тази мярка е силно дискриминационна и несъразмерна, пише в съобщението.

ЕК изисква от българските власти да спазват принципите за свободно движение на стоки и хора и за недискриминация спрямо гражданите на ЕС. Осигуряването на правилното действие на единния пазар е от особено значение и основно средство за преодоляване на разрушителните икономически ефекти от на руското нахлуване в Украйна, се допълва в съобщението. Едностранното действие на национално равнище и въвеждането на дискриминационно отношение не е решение. България разполага с два месеца, за да отговори на опасенията, изразени от ЕК, а в противен случай комисията допълва, че може да продължи с наказателната процедура.

По втора наказателна процедура ЕК изпраща становища до нашата страна, Белгия, Чехия, Дания, Германия, Ирландия, Франция, Италия, Унгария, Малта, Холандия, Австрия, Полша, Румъния, Словения, Словакия и Финландия заради невъвеждането на европейските правила за командироването на работници. Правилата са свързани с борбата с измамите и заобикалянето на изискванията, достъпа до информация и административното сътрудничество между държавите в ЕС.

Правилата определят административните изисквания и мерките за контрол, които държавите могат да налагат, за да наблюдават спазването на правилата, защитава правата на командированите работници и ги предпазват от неблагоприятно отношение от страна на работодателя при съдебни или административни действия, като осигуряват ефективно прилагане и събиране на административни наказания и глоби в държавите от ЕС. Според правилата държавите трябва да въведат ефективни, съразмерни и възпиращи наказания при нарушение.

През юли 2021 г. ЕК изпрати официални уведомителни писма до 24 държави от ЕС и сега продължава процедурата спрямо 17 страни, които все още не са въвели правилно някои или всички европейски изисквания. Съответните държави разполагат с два месеца, за да предприемат необходимите мерки, в противен случай ЕК може да реши да отнесе случаите до Съда на Европейския съюз, се пояснява в съобщението.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 01.11   79 г. – Започва едно от големите изригвания на вулкана Везувий. 1478 г. – папска була на Сикст IV за въвеждане на инквизицията в Кастилия. Начало на испанската...