Събитията в България са началото на демократичен процес. Това заяви на пресконференция говорителят на Европейската
комисия Пиа Хансен по повод подадената от Бойко Борисов оставка на правителството. Нямаме задълбочен коментар на този изцяло вътрешнополитически
демократичен процес.
Сега е ред на Народното събрание да определи следващите стъпки, посочи Хансен, цитирана от БТА.
Попитана за оценка на сцените на насилие и военна техника по улиците на София, Хансен заяви, че ЕК има доверие в демократичните процеси в България и във всички останали държави от Общността.
На въпрос по повод процедурата за отнемане на лиценза на електроразпределителното дружество ЧЕЗ Марлене Холцнер, говорител на еврокомисаря по енергетиката, повтори позицията, че даването и отнемането на разрешения е в пълномощията на националните регулатори.
"Бойко Борисов прилича на експремиера на Италия Силвио Берлускони и на румънския президент Траян Басеску. Те са представителите на Б-групата, която допуска компромиси с върховенството на закона". Това се казва в писмо на лидера на либералите в Европарламента Греъм Уотсън, цитирано от БНР.
В него оставката на българското правителство се приветства. Според Уотсън Борисов не трябва да се връща на власт.
"Там, където другите виждат проблеми в България, ние виждаме възможности", заявява още Уотсън.
Най-голямото предизвикателство пред страната ни според него е укрепването на демокрацията и върховенството на закона.
Либералите заявяват, че напоследък са имали притеснения за свободата на словото у нас, както и за върховенството на закона.