Сайтът на холандската крайнодясна "Партия на свободата" (PVV), който преди дни обяви, че събира сигнали за проблеми, причинени от източноевропейци, не поставя Нидерландия в положение на нарушител на законодателството на Европейския съюз. Това обяви днес на пресконференция говорителката на Европейската комисия (ЕК) Пиа Хансен.
"Няма нарушение", подчерта и говорителят на еврокомисаря по правосъдието Вивиан Рединг. Той уточни все пак, че ЕК ще следи развитието на казуса. Говорителят на Рединг припомни, че преди дни Комисията е представила своята политическа реакция по казуса. Тогава Вивиан Рединг подчерта, че сайтът противоречи на основния европейски принцип за свобода на придвижването и призовава хората към нетолерантност.
Припомняме ви, сайтът, създаден от "Партията на свободата" на радикалния лидер Герт Вилдерс, се появи преди дни. Той е събира сигнали за проблеми, причинени от източноевропейци. Партията визира предимно българи, румънци и поляци, които живеят в страната. Сайтът пита холандците дали са имали проблеми с източноевропейци или дали са изгубили работата си заради поляк, българин или румънец. Ако евентуално случаят е такъв, партията иска да знае. Обезпокоените граждани могат да попълнят анкета, като отговорят на въпросите от какъв вид са проблемите, които предизвикват източноевропейците - вдигане на шум, неправилно паркиране, пиянство, а ако са изгубили работата си, каква е била тя.
Според написаното в сайта целта е събраните сигнали да бъдат предадени в Министерството на социалните въпроси и заетостта. За около една седмица те бяха хиляди.
Дипломати критикуваха кампанията, насаждаща омраза и дискриминация. A българското външно министерство поиска от Холандия да се разграничи от партията на Херт Вилдерс. Междувременно Румъния обвини партията в дискриминация, Полша също реагира гневно.
Днес от ЕК обявиха, че засега няма да предприемат други действия и че председателят на Комисията Жозе Барозу няма да разговаря с холандския премиер Марк Рюте. Пиа Хансен обаче уточни: "Страните от ЕС имат "солидно законодателство" и подстрекаването към расова омраза може да стане обект на (съдебно) преследване".
По-рано днес посланиците и заемащите временно тази функция (шарже д`афер) в Холандия на десет централно- и източноевропейски страни протестираха срещу интернет сайта.
"Нападането на определена група от хора, живеещи в Холандия, е явно дискриминационно и унизително по своето намерение и цел", твърдят посланиците в отворено писмо, цитирано от БГНЕС. "Призоваваме холандското общество и неговите политически лидери да се разграничат от тази жалка инициатива", допълват представителите в Холандия на България, Чехия, Естония, Унгария, Литва, Латвия, Полша, Румъния, Словакия и Словения.
"Партията на свободата" е третото по големина политическо движение в Холандия, което е част от кабинета на премиера Марк Рюте. То взе дейно участие в приемането на "споразумението за подкрепа" между него и трите коалиционни партии. По изчисления на приближени на Вилдерс, в Холандия понастоящем живеят между 200 и 350 хиляди души от трите бивши комунистически държави.
Партията на Вилдерс отдавна заяви, че ще се бори с отварянето на пазара на труда за поляци. В момента гражданите на Полша имат пълен достъп до пазара на работни места в Холандия, докато тези на по-новите членки – Румъния и България, се очаква да получат това право от 1 януари 2014 г.