ЕК вижда воля за реформа в усилията на България

23.03.2010 | 13:00
по статията работи:
Липсват присъди срещу дела за корупция по високите етажи. Забавят се и съдебните процедури, става ясно от поредния доклад за страната ни
ЕК вижда воля за реформа в усилията на България

По време на специална пресконференция в Брюксел говорителят на Европейската комисия Марк Грей представи докладите за развитието на България и Румъния, изготвени по механизма за сътрудничество и проверка. "Това всъщност са само технически ъпдейти, основният доклад ще бъде представен през лятото", коментира Грей. Има ефект от този механизъм и ние ще продължаваме да работим с него, допълни още той.

Данните ни за България показват, че вече се виждат ефектите от мерките, взети след последния доклад, издаден през юли 2009 година. Положени са важни усилия, показващи желанието за промяна. Разследват се случаи на корупция по високите етажи. Това, което от ЕК искат да видят още, са съдебни дела и най-важното - присъди по делата за корупция.

От ЕК са отбелязали още реформите в Националната агенция по приходите (НАП) и Агенция „Митници" и коментират, че те показват желанието ни за промяна. Всички тези инициативи обаче ще могат да бъдат преценени, само ако доведат до конкретни резултати. От средата на 2009 г. не е произнесена нито една присъда по знаково дело. През януари 2010 г. беше извършено още едно улично убийство, свързано с организираната престъпност, изтъкна още говорителят на ЕК.

В сферата на съдебната реформа България предвижда подобрения в Наказателно-процесуалния кодекс, за да съкрати и оптимизира ефективността на следствието и съдебното производство. През последните шест месеца в България продължиха проверките на съдилища и прокуратури и те доведоха до многобройни препоръки и нарастващ брой дисциплинарни производства срещу магистрати.

От средата на 2009 г. насам, в отговор на препоръки на ЕК, България предприе най-вече мерки за повишаване на обективността при годишното атестиране на магистратите. Резултатите от тези мерки обаче все още не могат да бъдат оценени. Похвално е също така, че повече дела за корупция по високите етажи се следят в рамките на мониторинга на съдебната практика, но въпреки това някои важни дела все още протичат неоправдано бавно. През втората половина на 2009 г. репутацията на съдебната система беше подкопана от подозрения за тежка корупция при назначения на висши длъжности и тези случаи трябва да бъдат задълбочено проучени.

Що се отнася до борбата с корупцията и организираната престъпност, България възнамерява да бъде по-ефективна в конфискуването на имущество, придобито от престъпна дейност, като прилага конфискацията към по-широк кръг лица, свързани с престъпния свят, освен в случаите когато законният произход на имуществото може да бъде доказан. България взе решение също така да укрепи структурите на прокуратурата със създаването на съвместни екипи за разследване на корупция и организирана престъпност.

ЕК призовава България да активизира още повече усилията си за реформи, за да постигне конкретни, измерими и съществени резултати. Реформите, препоръчани от комисията през юли 2009 г., следва да се превърнат в национален приоритет и да бъдат предприети в повече области, за да се постигне пълно реформиране на съдебната власт. България следва да продължи усилията си за реформиране на наказателните процедури и за по-категорични действия за конфискуване на имущество. Освен това България трябва да укрепи капацитета на съдебната власт, за да покаже конкретни резултати при знакови дела.

На въпрос дали ЕК не е разочарована от новото правителство на България, Марк Грей отговори, че ЕК не прави политически оценки за правителства и министър-председатели. "Виждаме ангажимент към реформи и признаваме това", допълни той.

"По-положителен доклад досега не е имало. Аз го приемам с всички констатации и забележки. В него ясно се казва, че има политическа воля и че мерките, които се предприемат, ще доведат до резултат". Това заяви премиерът Бойко Борисов по повод разпространения днес от ЕК междинен доклад за България по механизма за проверка и сътрудничество, съобщи правителствената пресслужба. По думите на министър-председателя, който е на официално посещение в Катар, в доклада е отбелязано, че прокуратурата работи по нов начин и постига резултати.

Той обаче отправи упрек към съдебната система в България и препоръча спешно да бъде съставен план, с който тя да се реформира. По думите му партиите от Тройната коалиция и президентът трябва да отговарят за критиките на Европа към нея.

"Съдебната система е абсолютно независим орган, ние няма как да се координираме, нито да влияем на действията й. Работата на прокуратурата е коренно различна, но в България няма обективност при оценяването на успехите и неуспехите. Затова аз, за разлика от румънския премиер, който се обяви за премахването на мониторинговия доклад, искам да ме оценяват. Само така може да бъде показан верният път на народа", подчерта премиерът Борисов.

"Гарантирам, че до година и половина България ще стане уважавана в  Брюксел и изобщо в Европа страна. Мисля, че за този период ще успея да измъкна държавата от блатото, но за целта е нужно да работим много усилено през това време", заяви премиерът.

"Реформите не ги правим, за да се харесаме на някого в ЕС, а ги предприемаме, защото са нужни на България", допълни министърът на външните работи Николай Младенов. "Този механизъм обаче не работи без политическа воля, а ние я имаме", подчерта още той.

По-късно в телефонен разговор министър-председателят Бойко Борисов благодари на председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу за обективния доклад на комисията за България. Премиерът се ангажира правителството да направи всичко възможно отразените в документа констатации да намерят своето решение до следващия мониторингов доклад през юли т.г. Бойко Борисов използва повода да честити рождения ден на г-н Барозу и да му пожелае здраве и нови успехи.

 

Представянето на доклада на ЕК следиха Ралица Стоянова и Деляна Петкова, Econ.bg.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...