ЕК иска данъчни стимули за опазване на околната среда

03.06.2010 | 08:29
по статията работи:
Удвояването на благосъстоянието води до увеличаване на натиска върху околната среда с между 60 и 80%, показа доклад на ЕК
ЕК иска данъчни стимули за опазване на околната среда

Европейската комисия публикува, съвместно с Програмата на ООН за околната среда, нов важен доклад, подчертаващ необходимостта от радикална промяна в начина, по който големите икономики използват ограничените ресурси. Докладът предоставя научна обосновка за приоритетните области, в които да се насочат усилията на света в областта на околната среда, като класира продукти, материали, икономически и ежедневни дейности според тяхното въздействие върху околната среда и ресурсите.

Две от основните заключения са, че над половината от световния добив на растителни култури понастоящем се използва за изхранване на животни и че удвояването на благосъстоянието води обичайно до увеличаване на натиска върху околната среда с 60 до 80 процента. Докладът с обем 149 страници, съставен от Международната група от експерти за устойчиво управление на ресурсите, посочва, че законодателите и политиците, опитващи се да постигнат максимален ефект по отношение на благосъстоянието на Земята, следва да използват данъчни и други стимули, за да насърчат употребата на по-екологични селскостопански практики и да намалят използването на изкопаеми горива.

Най-важните причинители

Докладът Въздействие на потреблението и производството върху околната среда: приоритетни продукти и материали е най-новият от серията доклади на Международната група от експерти за устойчиво управление на ресурсите. С помощта на анализ на жизнения цикъл в него се каталогизират материалите и енергията, необходими за производство, потребление и обезвреждане, и се определят процесите, продуктите и материалите, носещи най-голямата отговорност за щетите, причинени на околната среда в световен мащаб. Челните места в списъка се заемат от селскостопански продукти, по-специално от продукти от животни, за чието изхранване се изразходва над половината от световния добив на растителни култури. Потребителите на изкопаеми горива също понасят сериозни упреци, особено електрическите съоръжения и други енергийно-интензивни промишлени производства, отоплението на домовете и транспортът. Сред материалите с най-голямо въздействие в рамките на своя жизнен цикъл са пластмаси, желязо, стомана и алуминий.

Групата посочва следните области като приоритетни при ограничаването на натиска върху околната среда:

  • изменението на климата,
  • промяната на местообитанията,
  • замърсяването с азот и фосфор, свръхексплоатацията на рибните, горските и други ресурси,
  • инвазивните видове,
  • безопасността на питейната вода и канализацията,
  • използването на твърди горива за домакински нужди,
  • излагането на въздействието на олово,
  • замърсяването на въздуха в градовете и професионално обусловеното излагане на въздействието на фин прах.

Опасностите на благоденствието

Обезпокояващ е фактът, че съгласно приведените от групата доказателства благосъстоянието и въздействието на човека върху околната среда вървят ръка за ръка, противно на широко разпространеното убеждение, че по-голямото благосъстояние намалява вредите за околната среда.

В доклада се посочва, че макар нарастващото благоденствие да може да доведе до сравнително прости промени в процесите и устройствата, за да се контролират местните източници на конвенционалното замърсяване на въздуха и водата, то води също така до нарастването на по-широкомащабни проблеми като енергопотребление и емисии на парникови газове. По отношение на СО2 "удвояването на благосъстоянието води обичайно до увеличаване на натиска върху околната среда с 60 до 80%, като при развиващите се икономики този дял понякога е дори по-голям", се казва в доклада.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...