ЕК иска точна оценка за щетите, нанесени от блокадата на границата с Гърция

29.01.2010 | 17:53
по статията работи:
Правителството решава в сряда дали да заведе иск срещу Гърция в съда в Люксембург
ЕК иска точна оценка за щетите, нанесени от блокадата на границата с Гърция

ЕК поиска точна оценка за щетите, нанесени от блокадите на границата, върху българската икономика

За предварителна оценка на икономическите последици от блокадите на границата между Гърция и България през 2010 г., Европейската комисия е поискала от българската страна да представи възможно най-точна и пълна информация, съобщава Министерството на външните работи (МВнР).

Поканват се всички български фирми, претърпели загуби от блокадите, да предоставят в ресорните министерства в срок до 3 февруари тази година данни за претърпените щети с всички необходими доказателства. По възможност материалите следва да бъдат на английски език.

  • Индикативна времева рамка на проблема: кога е започнал, колко дълго продължава.
  • Географско разположение на проблема: кои гранични пунктове са били засегнати, кои други транспортни центрове (напр. пристанища) са били блокирани и др. Добре би било да бъда представена карта на тези населени места.
  • Възможно ли е било отклонение на трафика по други маршрути.
  • Статистически преглед на видовете продукти, които не могат да бъдат транспортирани от и за България като пряк резултат от блокадата.
  • Статистическа оценка на икономическите загуби и пропуснати ползи, причинени от спада в трансграничната търговия като директен резултат от блокадите, в сравнение със същия период на 2008 г. и 2009 г.
  • Статистическа оценка на въздействието не само върху директния стокообмен от България за Гърция и от Гърция за България, но също и към друг член на съюза или трети държави (напр. България-Италия през Гърция) като пряк резултат от блокадата.
  • Ако е възможно оценка на икономическото въздействие на блокадите по икономически сектори (въздействие върху търговията, туризма, земеделието, фирми за превоз и др.).

Правителството решава в сряда дали ще внесе иск за компенсации срещу гръцката страна в Люксембург

В сряда (3 февруари) Министерският съвет трябва да вземе решение дали България ще внесе иск за компенсации срещу гръцката страна в съда в Люксембург заради пропуснати ползи след блокадата на гръцките фермери по граничните пунктове с южната ни съседка. Това обяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.

По думите му в момента текат консултации с юристи и е възможно да се окаже, че това да съдим Гърция би струвало по-скъпо от загубите, които търпи българският бизнес заради блокадите.

Транспортните фирми трябва да съобщят за загубите от гръцката блокада до 3 февруари

България трябва да заведе съдебни искове срещу Гърция заради блокадите по границата, за да може да получи компенсации. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков пред журналисти, предаде репортер на Агенция "Фокус". Той добави, че до 3 февруари се събират данни от транспортни фирми и превозвачи за пропуснати ползи и загуби, като данните после ще бъдат предадени в Кризисния щаб.


От своя страна председателят на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт Миролюб Столарски  каза, че е имало по 70 автобуса между България и Гърция преди блокадите, а сега не пътува нито един, защото не може да се осигури преминаването им. Той добави, че загубите в този сектор са 110%, защото не само че не се пътуват автобусите, а се връщат и парите на хората.

Столарски припомни, че предходния път, когато бяха блокирани границите, не са водени дела от страна на български превозвачи, защото им е било обяснено, че трябва в гръцки съд да заведат дело срещу всеки гръцки фермер персонално, който е на границата.

Гърция решава проблема с блокадите през уикенда? Само ГКПП Кулата беше блокиран

Дванадесети ден продължават протестите на гръцките земеделски производители и блокадите по гръцко-българската граница. ГКПП Кулата-Промахон беше затворен за товарни автомобили от 12 до 19 часа по информация на „Гранична полиция". Леки коли и автобуси ще преминават безпроблемно. Другите три пункта на българо-гръцката граница работят нормално.

Проблемът с блокадата на границата ни с Гърция ще бъде разрешен през уикенда. Такъв ангажимент за пореден път е поел пред българската страна представител на гръцкото правителство - заместник-министърът на енергетиката и околната среда на Гърция Йоанис Маниатис. Това съобщи след разговора си с него българският енергиен министър Трайчо Трайков, цитиран от Dariknews.bg.

Повече от 40 млн. евро са до момента загубите на България от протестите на гръцките фермери, съобщи Кризисният щаб. Според публикации на гръцката преса южната ни съседка губи до момента 200 млн. евро.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...