ЕК може да издаде ново становище за АЕЦ "Белене"

16.03.2011 | 11:49
по статията работи:
От групата на "Зелените" поискаха спиране на проекта. Според Ребека Хармс централата се строи в сеизмичен район. Русия фиксира цена от 6.3 млрд. евро с ескалация
ЕК може да издаде ново становище за АЕЦ "Белене"

За АЕЦ "Белене" ще е нужно ново становище на Европейската комисия. Това съобщи за БНР Марлене Холцнер - говорител на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер. Тя обясни, че тъй като в момента няма инвеститор, Еврокомисията на практика няма партньор, с който да води диалог по проекта.

Ще трябва да изчакаме да се появи инвеститор и тогава да издадем още едно становище, след което ще работим заедно с този инвеститор, за да видим дали и как се спазват препоръките ни. Ще има обаче второ становище по новите планове, които новия инвеститор ще ни представи, така че на тази база положителното мнение, което вече сме издали за "Белене", ще бъде преразгледано, подчерта Холцнер.

Впоследствие от Еврокомисията обясниха, че до издаването на нова оценка ще се стигне, ако за централата се намерят нови инвеститори, които възнамеряват да променят разгледания и одобрен вече от Брюксел проект. Дори в такъв случай становището на ЕК ще има препоръчителен, а не задължителен характер.

Европейската комисия да оттегли положителното си становище за изграждането на АЕЦ "Белене". Това поиска по-рано днес съпредседателят на групата на "Зелените" в Европейския парламент на пресконференция в Брюксел. Според нея става дума за атомна централа в сеизмична зона, строителството още не е започнало и Евросъюзът трябва да го предотврати. Хармс поиска същото и за разширяването на централата "Моховце" в Словакия, както и за всички други мощности построени преди 1980 г.

Евродепутатът обяви още, че трябва да започне дебат за безопасността на ядрената енергетика в света, предаде Dariknews.bg. Тя обобщи мнението на колегите си по следния начин:

Не трябва просто да извършваме стрес-тестове, а да вземем решение сега. Трябва да вземем решение, според което ядрената енергия представлява голям риск и можем и трябва да живеем без нея. Много е важна възрастта на централите. Виждаме, че по-старите централи и реактори са по-опасни. За да се подобри безопасността в Европа, трябва да кажем, че всички реактори, произведени преди 1980 г., трябва да бъдат спрени.

На същата пресконференция Ян Хаверкамп от "Грийнпийс" обяви, че по данни на организацията българското правителство в момента провежда необявена среща с представители на "Росатом", за да им съобщи, че строителството на "Белене" ще продължи - въпреки искането на комисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер за преосмисляне на проекта, информира БНР.

Системите за безопасност са около 40 на сто от цената на атомните електроцентрали. Това съобщи тази сутрин на форум на доставчиците от атомната промишленост в София Кирил Комаров, изпълнителен директор на дирекцията за ядрено-енергийния комплекс на Държавна корпорация "Росатом".

Русия вече не води преговори за цената на централата, която е фиксирана - 6.3 млрд. евро, предаде БГНЕС. В тази цена се включва и екслацията, стана ясно още по време на събитието.

Това е цената, която не подлежи на по-нататъшна ескалация, независимо от инфлацията и изхожда от факта, че проектът АЕЦ "Белене" ще бъде построен до 2017 година. Това е нашата твърда цена, на която ние стоим и в момента, подчерта Комаров. Едновременно с това той отбеляза, че руската страна е готова за всякакъв вариант на развитие на ситуацията.

Според шефа в "Росатом" ако българското правителство се откаже от "Белене" за сметка на "Козлодуй", ще бъдат изгубени много пари - около 1 млрд. долара.

Ние имаме договор, подписан между НЕК и "Атомстройекспорт". В него са фиксирани всички възможности, които могат да се случат. Ако българското правителство се откаже от строителството, ние ще действаме съгласно този договор", подчерта Комаров. Едновременно с това той не коментира възможното завеждане на дело от Русия за неизпълнението на този договор от българска страна в случай на отказ на България, но той подчерта, че всички възможности и процедури, които съдържа този договор при такъв отказ, ще бъдат използвани от руската страна.

В тази връзка говорителят на "Росатом" Сергей Новиков добави, че компанията е получила от НЕК списък с окончателните въпроси за вземането на решение. Той добави, че отговорите са подговете и дори изпратени. Форматът на нашата работа не се определя от заявления в пресата, има договор и документи към този договор, води се бизнескореспонденция с НЕК. Това е, което определя нашите взаимоотношения, коментира още Новиков.

За АЕЦ "Белене" са предвидени уникални системи за безопасност. Централата е проектирана така, че да издържи падането на 400-тонен самолет и температурни колебания от минус 57 до плюс 60 градуса по Целзий, стана ясно още днес.

В момента строим десет ядрени електроцентрали, като за всички технически решения, които предлагаме, носим пълна отговорност за тяхната безопасност по всички международни стандарти, добави Комаров.

Според него за България не е подходящо да се отказва от собствените си АЕЦ и да зависи от други държави. Той изрази надежда в най-скоро време Агенцията за ядрено регулиране да одобри техническия проект на бъдещата централа, информира БТА.

Предвижда се поръчките за българските компании в проекта да са около 30 на сто от общия обем, което се равнява на около 2 млрд. евро. Предвидените работни места са около 5000.

По повод събитията в японската атомна електроцентрала "Фукушима", представителите на "Росатом" коментираха, че възникването на цунами на територията на АЕЦ "Белене" е невъзможно. Торнадо може да се появи веднъж на 100 000 години, срещу което обаче проектът е защитен, отбелязаха специалистите. Те припомниха, че в петкилометровата зона около предвидената централа няма активни разломи, а площадката й е одобрена за атомна електроцентрала от АЯР.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...