След десет години на провалени опити от страна на ЕС да стане най-добре развиващата се икономика в света на база наука и знание, Брюксел ще представи следващата десетгодишна икономическа рамка за развитие на Европа. Официално това ще стане в сряда (03.03.10), уточнява EUobserver.
Новата икономическа стратегия (ЕС 2020) не се различава твърде много като фокус от Лисабонската стратегия – икономика, чието развитие почива на иновациите, образованието и дигиталните технологии. Основни цели са повишаването на нивото на заетост в ЕС от 69% на 75%, увеличаване на инвестициите в иновациите до 4% от БВП и спазване на поетите ангажименти за намаляване на отделянето на вредни емисии с 20% до 2020 година спрямо нивото от 1990 година. В допълнение поне 40% от гражданите на ЕС на възраст между 30 и 34 години трябва да завършат висше образование (сега процентът е 31 на сто), а нивото на жизнения стандарт на 28 млн. европейци, живеещи в бедност, трябва да се повиши.
В ЕС 2020 не е включена идеята на испанското председателство за налагане на санкции на тези страни-членки, които не постигнат заложените цели. Този факт кара мнозина анализатори да предричат крах на ЕС 2020, подобен на този на Лисабонската стратегия. В сегашната икономическа рамка на ЕС принципът „с добро напред” не сработи ни най-малко. Брюксел предлага единствено механизъм за докладване от всяка страна-членка. Най-тежкото наказание за неизпълнение на „препоръка” ще е „политическо мъмрене”.