Европейската комисия не успя в опитите си да обедини страните-членки на ЕС по въпроса за сключване на визови споразумения със САЩ, коментира EUobserver.com.
"Сега е много важно да проверим докъде се простира границата между националните интереси на една страна-членка и интересите на ЕС като цяло", каза европейският комисар по правосъдието, сигурността и вътрешните работи Франко Фратини след вчерашната среща (28.02.2008) на европейските вътрешни министри. Срещата се проведе по повод подписването на двустранно споразумение за отпадане на визовия режим между САЩ и Чехия.
Причината за недоволството на Брюксел е факта, че Чехия ще приеме американските стандарти на безопасност по време на самолетни полети в замяна на олекотен визов режим. Тези стандарти включват предоставяне на лична информация за пасажерите в повече категории, отколкото е договорено между САЩ и ЕС. Още пет европейски държави – Естония, Латвия, Литва, Унгария и Словакия – вероятно ще последват примера на Чехия.
„Всички сме съгласни, че е необходим общ подход”, каза словенският вътрешен министър Драгутин Матка. Той постави като краен срок за установяване на обща позиция до 13 март, когато ще се проведе среща между ЕС и САЩ, посветена на правосъдието и вътрешните работи. „Дотогава страните, които преговарят със САЩ, трябва да забавят темпото”, добави словенският вътрешен министър.
Основното различие в позициите на страните-членки засяга Електронната система за регистрация на пасажерите (ETA). Според Вашингтон системата трябва да предотврати рисковете при влизане на определен гражданин в САЩ. Но Франко Фратини счита, че ETA е „въпрос, свързан с визовия режим” и попада под юрисдикцията на европейското законодателство. Фратини поиска да бъдат предприети незабавни мерки срещу Прага, тъй като споразумението между Чехия и САЩ нарушава нормите на ЕС. Същевременно вътрешният министър на Чехия Иван Лангер твърди, че страната му следва националния си интерес, но не нарушава задълженията си към ЕС.