Еврокомисарят по икономическите и валутни въпроси Оли Рен ще представи днес актуализирана оценка за България и още 12 страни, за които миналата година Европейската комисия (ЕК) прецени, че са изправени пред риск от макроикономически дисбаланси.
Процедурата е част от механизма за ранно предупреждение, заложен в новото европейско законодателство за засилена икономическа координация, информира БНР.
При включването на България в групата на страните с потенциални рискове като основни проблеми бяха посочени твърде бързият ръст на заплатите и съотношението на частните инвестиции към брутния ни вътрешен продукт. В своя доклад за механизма за предупреждение (ДМП) Комисията постави през ноември миналата година началото на втория годишен цикъл (2013 г.) от процедурата при макроикономически дисбаланс (ПМД)
Бившият министър на финансите Симеон Дянков тогава обаче оспори тези оценки на Комисията и определи методиката й като грешна. Според Дянков друга тревога на ЕК - за съотношението на привлечения частен капитал спрямо брутния вътрешен продукт - също е неуместна, защото не отчита, че страни като България трябва да растат икономически по-бързо от средното за Европейския съюз.
Процедурата при макроикономически дисбаланс беше въведена със законодателството от т.нар. "пакет от шест акта“, което влезе в сила на 13 декември 2011 г. Тя съдържа превантивни и корективни мерки. Превантивните позволяват на Комисията и на Съвета да приемат препоръки на ранен етап, преди дисбалансите да станат прекомерни.
Миналата година проф. Ганчо Ганчев от Института за икономика и международни отношения също изрази притеснение относно предложението страните да бъдат "наказвани" със спиране на финансирането по кохезионните фондове заради "прекомерно големи дефицити и дисбаланси".