Европейската комисия (ЕК) одобри пакет от мерки на стойност 190 млн. евро в подкрепа на износителите на банани от държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ). Предложението е част от историческото Женевско споразумение за търговията с банани. През декември 2009 г. ЕС сключи това споразумение с държавите от Латинска Америка и със САЩ, което сложи край на продължаващите 15 години спорове, свързани с бананите.
То също така води до намаляване на митническата ставка, която ЕС прилага за бананите, внесени от държавите от Латинска Америка. Приетите днес мерки са в подкрепа на износителите на банани за приспособяването им към тази нова търговска ситуация, като се вземе предвид положението във всяка отделна страна. Мерките са насочени към постигането на три цели: увеличаване на конкурентоспособността на сектора на бананите, насърчаване на икономическото диверсифициране и справяне с по-широките въздействия върху социалната и икономическата сфера и върху околната среда.
Постоянна подкрепа на ЕС за държавите производителки от АКТБ
През декември 2009 г. ЕС се съгласи постепенно да намали вносната си митническа ставка за бананите с произход от държавите от Латинска Америка от 176 евро на тон на 114 евро. В отговор на това САЩ се съгласи да разреши свързания с ЕС в рамките на СТО. С тези две споразумения беше сложен край на години продължителни и сложни преговори.
Същевременно, за да помогне на износителите на банани от държавите от АКТБ, Комисията се съгласи да приеме предложение за пакет от подкрепящи мерки на стойност 190 млн. евро. Днешното предложение се отнася до десетте основни държави от АКТБ износителки на банани: Белиз, Камерун, Кот д'Ивоар, Доминика, Доминиканската република, Гана, Ямайка, Сейнт Лусия, Сейнт Винсънт и Гренадини и Суринам. Предложението е тези средства да се вземат от бюджета на Общността. През периода 2010-2013 г. „подкрепящите мерки за сектора на бананите" за 190 млн. евро ще бъдат в допълнение към помощите за развитие от Европейския фонд за развитие.
Тези мерки ще предоставят финансова помощ за:
- инвестиции за подобряване на конкурентоспособността;
- политики за икономическо диверсифициране;
- по-широките въздействия върху социалната и икономическата сфера и върху околната среда.
Степента на приспособяване ще бъде различна за отделните държави получатели на помощ в зависимост от значимостта на сектора на бананите и тяхната способност да се адаптират. Благодарение на допълнителни усилия някои държави ще продължат да бъдат конкурентоспособни, а други ще трябва да изберат други решения. Мерките ще бъдат съобразени със ситуацията в отделните държави, определени и подготвени по страни от АКТБ в координация с ЕС в рамките на по-широки стратегии за селското стопанство и развитието.
В допълнение производителите на банани от държавите от АКТБ ще продължат да се възползват от безмитен и безквотен достъп до ЕС в рамките на отделни търговски споразумения и споразумения за развитие, а именно т. нар. споразумения за икономическо партньорство (СИП). Комисията ще внесе своето предложение до институциите за вземане на решения на ЕС, т.е. до Съвета и до Европейския парламент.