Европейската комисия (ЕК) приканва всички, които са включени в създаването на „умни“ градове, да публикуват своите проекти и планове. Целта е да се създаде широка информираност за тези, които се стремят към модернизиране на градската среда, съобщават от пресцентъра на Комисията.
Предизвикателството е отправено към общински администрации, малки и големи компании и редица други организации. Те са приканени да публикуват своите ИКТ (информационни и комуникационни технологии), енергийни и мобилни планове, така че всички страни да се учат една от друга при създаването и развитието на „умни“ градове.
Чрез сътрудничество и традиционна конкуренция Европа ще стане много по-устойчив регион, смятат от Комисията. Четирима от всеки пет европейци живее в градски район, а континентът е най-гъсто населеният в света, което повдига въпроса за бъдещото устойчиво развитие.
Единственият начин за справяне със социалните, икономическите въздействия и тези върху околната среда е именно модернизацията и „умният“ начин на живот, подчертават от ЕК.
Опитите за създаване на „умни“ градове са под формата на интегрирани проекти и политики, които подобряват мобилността и оптимизират транспорта, подобряват енергийната ефективност и създават по-устойчиво развитие на всички процеси и в допълнение на това използват иновативни решения от ИКТ сектора.
„Тези от нас, които живеем в градове, трябва да се уверим, че те са „умни“ и устойчиви. Нищо друго няма смисъл. Това е огромна икономическа възможност, затова е нужно да споделяме опита помежду си“, каза вицепрезидентът на ЕК Нели Круз.
През юни 2014 г. Комисията ще събере, анализира, групира и ще популяризира най-добрите планове и инициативи за изграждане на „умни“ градове.