Днес Европейската комисия представи план, съгласно който тя ще финансира инвестиции в размер на 50 млрд. евро за подобряване на европейските транспортни, енергийни и цифрови мрежи.
Целевите инвестиции в ключови инфраструктури ще спомогнат за създаване на работни места и ще повишат конкурентоспособността на Европа. Механизмът ще финасира проекти, запълващи липсващите звена в енергийните, транспортните и телекомуникационните артерии.
Освен това финансирането на енергийни мрежи ще способства за интегрирането на вътрешния енергиен пазар, ще намали енергийната зависимост на ЕС и ще подобри сигурността на доставките, посочват от представителството на ЕК у нас.
Свързване на Европа: транспорт
31.7 млрд. евро ще бъдат инвестирани за подобряване на транспортната инфраструктура на Стария континент. В тази сума влизат средства за преобразуване на съществуващите разнородни европейски автомобилни и железни пътища, летища и канали, които ще бъдат преобразувани в единна транспортна мрежа.
10 млрд. евро са заделени в Кохезионния фонд за транспортни проекти в държавите, участващи в политиката за сближаване. Останалите 21,7 млрд. евро са на разположение за всички държави-членки за инвестиции в транспортната инфраструктура. Целта е да се подобрят връзките между различните части на ЕС, да се улесни взаимният обмен на стоки и хора между отделните страни.
До 2050 г. времето за пътуване на голямото мнозинство от европейските граждани и предприятия от захранващата мрежа да бъде намалено постепенно на 30 минути.
Свързване на Европа: енергетика
Енергийният сектор може да разчита на 9,1 млрд. евро инвестиции в трансевропейска инфраструктура. Механизмът за свързване на Европа ще помогне да се премахнат финансовите пропуски и затрудненията в мрежата.
Вътрешният пазар на енергия ще бъде допълнително развит чрез по-добри взаимовръзки, което ще доведе до сигурност на доставките и до възможност възобновяемата енергия да се транспортира в ЕС по ефективен от гледна точка на разходите начин.
Както гражданите, така и предприятията трябва да могат да разчитат по всяко време на непрекъснати доставки на енергия на приемливи цени. Парите от механизма за свързване на Европа ще служат за мобилизиране на повече финансиране от страна на други частни и публични инвеститори.
Свързване на Европа: далекосъобщения и ИКТ
Механизмът за свързване на Европа предвижда почти 9,2 млрд. евро в подкрепа на инвестициите в скоростни и високоскоростни широколентови мрежи и общоевропейски цифрови услуги.
Финансирането на механизма ще предизвика набиране на други частни и публични средства, като повиши доверието към инфраструктурните проекти и понижи рисковите им профили. Съгласно умерените прогнози финансирането на мрежовата инфраструктура може да стимулира инвестиции на стойност повече от 50 млрд. евро.
В Програмата относно цифровите технологии в Европа за 2020 г. се определят цели за широколентов достъп за всички със скорост най-малко 30 Mbps, като поне 50 % от домакинствата ще разполагат с достъп със скорост над 100 Mbps.
По отношение на цифровите услуги средствата ще се използват за безвъзмездни помощи за инфраструктура, необходима за въвеждане на електронна идентификация, електронно възлагане на обществени поръчки, електронни записи в здравеопазването, европейската цифрова библиотека Europeana, електронно правосъдие и свързани с митниците услуги. Средствата ще се използват за осигуряване на оперативна съвместимост и посрещане на разходите по стартиране на инфраструктурата на европейско равнище, свързвайки инфраструктурите на държавите-членки.