Днес Европейската комисия ще обяви в Брюксел два мониторингови доклада за напредъка на България в областите: "правосъдие и вътрешни работи" и "усвояването на европейските пари". Предполага се, че Комисията ще лиши от акредитации две български агенции, работещи с пари по програма ФАР.
Преди представянето на доклада, той трябва да бъде приет от Колежа на комисарите. Това ще стане на тяхното заседание тази сутрин. Докладът ще бъде представен на пресконференция в Европейската комисия от Марк Грей, който е говорител на Генералния секретар на Европейската комисия Катрин Дей, съобщи Агенция "Фокус".
Очаква се в докладите на Европейската комисия да има остри критики към българското правителство заради несправянето с организираната престъпност, корупцията и прането на пари. Също така съществува възможност от страната да бъде поискано да върне част от получените пари.
Financial Times: България ще отнесе строго предупреждение от Европейската комисия
Строго предупреждение ще се съдържа в доклада за България на Европейската комисия, съобщава британският вестник Financial Times, цитиран от Дарик радио. "Необходима е ясна стратегия за прочистване“, се казва в документа на Европейската комисия.
"Борбата срещу корупцията по високите етажи и организираната престъпност не дава резултати... Корупцията и измамите засягат и предоставянето на европейската финансова помощ“, се казва още в доклада, прочетен от британското издание. България не е осъществила прогрес в областта на реформата на съдебната система, което беше условие за приемането й в Съюза през 2007 г.
Финансовите санкции ще се окажат голям удар за България, която е най-бедният член на Европейския съюз, смята изданието. Страната разчита на значителна помощ от Евросъюза, за да поддържа икономическия си растеж и да насърчава чуждите инвеститори. Предпазните клаузи в договора за присъединяване позволяват на ЕС да спира преводите и да отказва да приема решения на българските съдилища.
Комисията е заявила, че "за момента“ би се въздържала от финансови санкции срещу България, за да се улеснят българските усилия по изкореняване на корупцията. Страната обаче е предупредена, че усилията й ще бъдат наблюдавани внимателно. Успешната борба с измамите и конфликтите на интереси „е особено важна, за да може страната да продължи да получава финансиране от европейските фондове“, предупреждава ЕК.
„Липсата на прогрес ще повлияе и на преценката дали България е способна да се справи с отговорностите и да играе по-значима роля спрямо останалите страни-членки, което ще е необходимо, ако страната иска да влезе в шенгенското пространство и еврозоната“. Много българи очакват с нетърпение страната да се присъедини към шенгенското пространство на безвизово пътуване, за да отпаднат ограниченията за пътуване и работа, на които са подложени в много страни от ЕС.
Джефри ван Орден: Доверието към България е силно накърнено. Възможно е спирането на средства по още програми
Това е огромно разочарование. Отнесохме се приятелски с България и подкрепяхме нейното присъединяване, макар да знаехме, че тепърва има да се предприемат мерки за преодоляване на редица проблеми – най-вече организираната престъпност и корупцията. И няма как сега липсата на напредък в тези области да не ни разочарова много. Това каза в интервю за предаването „Преди всички” на БНР британският евродепутат Джефри ван Орден по повод доклада на Европейската комисия за напредъка на България.
Според Ван Орден комисията е обективна и справедлива в оценките си за България. Факт е, че българските власти предприеха някои действия, но не виждаме никакви резултати, в това е проблемът. Изглежда липсва политическа воля и решимост да се отиде достатъчно далеч и да се стигне до резултатите, които всички искаме от България, каза още евродепутатът. Той смята, че е несправедливо да се твърди, че комисията не е обективна в оценките си.
Неусвояването на еврофондовете е проблемът, който предизвиква най-голяма загриженост, коментира още евродепутатът. Сега доверието към България е сериозно накърнено, допълни Джефри ван Орден. Според него нередностите с фондовете, престъпността и корупцията са пряко свързани.
Комисията е под натиск да ограничи финансирането за България, докато не получи всички гаранции, че парите се използват по предназначение, коментира още Ван Орден. Той не изключи възможността за спиране на пари по още програми.