Европейският парламент (ЕП) и страните членки се договориха за бюджета на Съюза за 2014 г. след 15-часови преговори в Брюксел, приключили в 4 часа тази сутрин.
Бюджетът на ЕС за догодина ще възлезе на 135,5 млрд. евро в плащания и 142 млрд. евро в ангажименти. Това е по-малко от разходите на Съюза за тази година.
"Най-доброто е че ЕС ще има бюджет и заедно с многогодишната финансова рамка, това отваря пътя за начало на новите програми и политики”, заяви Ивайло Калфин, който преговаря от името на социалистите в екипа на Европейския парламент.
По думите на Калфин като цяло бюджетът за 2014 г. е по-малък и тенденцията ще се запази и през следващите седем години.
"В парламента ще се опитваме да постигаме баланс, така че спадът да се усети възможно най-слабо. В разходите за догодина успяхме да намалим рисковете за спиране на плащанията, като договорихме декларация, с която страните членки се ангажират с отпускане на допълнителни средства при нужда”, каза още евродепутатът.
За първи път в историята на ЕС парламентарният преговорен екип успя да договори завишение с 500 млн. евро на бюджета за плащания спрямо исканията на страните членки. Държавите бяха предложили бюджет от 135 млрд. евро при първоначално предложение от Европейската комисия от 135,9 млрд.
Допълнителните средства ще отидат за компенсиране на щетите от наводненията през 2012 г. в Германия, Чехия, Румъния и Австрия, за увеличаване на финансирането на европейската гранична агенция „Фронтекс”, за Европол и Офиса за бежанците на ЕС. 135 млн. евро ще бъдат пренасочени от Европейския социален фонд за храна за бедните.
Ще бъдат и отпуснати средства за техническа помощ за проекти по Дунавската стратегия на ЕС, в която участва и България. Увеличават се парите за хуманитарна помощ и за граждански инициативи, както и за мерки за борба с безработицата. Парламентът успя да запази договореното в дългосрочния бюджет до 2020 г. предсрочно изплащане на средства за младежката гаранция, за стажове по програма „Еразъм+”, за наука и изследвания и за поощрение на малкия и среден бизнес.
Евродепутатите ще гласуват споразумението следващата седмица в Страсбург. На пленарната сесия ще бъде приет и дългосрочният бюджет на ЕС за 2014-2020 г.
Относно дългосрочната бюджетна рамка Ивайло Калфин се надява тя да бъде приета окончателно през този месец. По думите му европейският бюджет ще бъде много по-фокусиран. Държавите вече ще трябва да поемат ангажимент за резултати. Това означава, че вече не само ще трябва да похарчат едни пари, но и да поемат и ангажимент какви резултати ще представят срещу тях.
Според еврокомисаря по международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакции при кризи Кристалина Георгиева с бюджета на ЕС се иска постифане на растеж и заетост, особено в отраслите, които съдействат за повишаване на производителността на труда в Европа.