Европейският парламент ще се опита да играе по-голяма роля във външната политика и политиката за сигурност на Европейския съюз (CESP), съобщава EUobserver.com.
Председателят на Комисията по международни отношения към ЕП Яцек Сариуш-Волски заяви, че "ЕС преминава от една ера на развитие към друга", визирайки учредяването на Лисабонския договор. Съгласно документа в ЕС ще бъдат учредени две нови институции – постоянен Президент на ЕС и Външен министър на Съюза. Договорът от Лисабон ще даде шанс на група страни-членки на ЕС да си сътрудничат в областта на сигурността, а това прави външната политика една от най-засегнатите от Лисабонския договор теми.
Днес (04.06.08) евродепутатите ще дискутират доклад, който установява основни принципи на европейската външна политика след приемането на Лисабонския договор (в момента тече ратификацията му от всички страни-членки на ЕС). Една от основните точки на доклада засяга „недостатъчно големия бюджет на ЕС в областта на външната политика”. Освен това в доклада се прокарва идеята ЕП да има по-голяма власт в тази област, която досега беше запазена за националните правителства на страните-членки.
„Или трябва да отделим повече финанси за външната си политика, или ще трябва да преосмислим желанието си да бъде водещ фактор в световен мащаб”, каза Сариуш-Волски. Той допълни, че ЕП е сериозно загрижен от липсата на конкретни планове за финансиране на големи външнополитически операции, както и за учредяването на новите институции, ако Лисабонския договор влезе в сила.