Европейският парламент прие с 424 гласа "за", 94 "против" и 30 "въздържали се" доклад на Елмар Брок (ЕНП, Германия) относно Европейската служба за външна дейност (ЕСВД). Новата дипломатическа служба ще бъде създадена с влизането в сила на Договора от Лисабон. Тя ще подпомага дейността на Върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и ще бъде съставена от представители на Комисията, Съвета и държавите членки.
Службата трябва да бъде част от структурата на Комисията
Съветът ще вземе решение как да бъде организирана службата на базата на
предложенията на Върховния представител след консултация с ЕП и одобрение от
страна на Комисията. В този контекст депутатите призовават в доклада Комисията да използва "цялата си тежест като институция" за запазването на общностния модел във външните отношения на ЕС.
Депутатите смятат, че "като служба, която е единствена по рода си от организационна и бюджетна гледна точка, ЕСВД трябва да бъде включена в административната структура на Комисията". Въпреки това, някои области от настоящите компетенции на Комисията в областта на външните отношения не трябва да бъдат прехвърлени към ЕСВД, като за тях трябва да бъде изготвен "конкретен модел" в рамките на ЕК.
Според ЕП, делегациите на Комисията в трети държави, както и бюрата за връзка на Съвета и службите на специалните представители на ЕС, трябва да се слеят и да се превърнат в "посолства на Съюза", оглавявани от служители на ЕСВД, които да носят отговорност пред Върховния представител/заместник-председател на Комисията, отговарящ за външните отношения.
Парламентът заявява също така намерението си да изиска от кандидата за
заместник-председател на следващата Комисия да представи своята позиция относно ЕСВД по време на изслушването в ЕП в хода на процедурата по назначаване на Комисията. Членовете на ЕП препоръчват да
бъде постигнато политическо споразумение между ЕК и Парламента по всички въпроси на ранен етап, "за да се избегне изразходването на ценно време за решаване на политически спорове относно формата,
която ЕСВД следва да приеме след влизането в сила на Договора от Лисабон".