В Европейския парламент не бяха събрани достатъчно гласове за забрана на добива на шистов газ чрез хидравличен удар или фракинг. Евродепутатите приеха текст, според който всяка страна-членка има правото да реши сама дали да добива шистов газ или нефт.
Проучванията обаче трябва да бъдат подкрепени със „солидни режими на регулация“, решиха евродепутатите. Те призоваха страните-членки да бъдат „предпазливи“ при издаването на разрешителни за разработване на находища на неконвенционални горива - докато бъде направен допълнителен анализ дали трябва да има регулация на тази дейност на европейско равнище. Това става ясно от информацията на БНР.
Поддръжници на разработването на залежите на шистов газ посочват, че то би увеличило енергийната независимост на Европа и би имало значителен благоприятен ефект върху цените на световния газов пазар. Развитието на индустрията би отворило и нови работни места, посочват от пресцентъра на ЕП.
От друга страна извличането на шистов газ е свързано с рискове от замърсяване на подпочвените води, изтичания на газ и взривове и от засилване на сеизмичната активност. Процесът е свързан и с потреблението на големи количества вода - пробиването на кладенец за шистов газ обикновено изисква между 2 300 и 4 000 куб. м.
Припомняме ви, че на 18 септември тази година комисията по енергетика в Европейския парламент (ЕП) одобри доклад за проучването и добива на шистов газ и петрол в Европа.
Необходимостта от проучване за шистов петрол и шистов газ в някои държави-членки на ЕС трябва да бъде подкрепена със "солидни регулаторни режими" на национално равнище. Това е посочено в
резолюцията, одобрена от индустрията и членовете на Комисията по енергетика в ЕП във вторник. Законодателството на ЕС може да се наложи да бъде променено, в случай, че се увеличи желанието за
проучване за газ, се казва в резолюцията на ЕП.