Великобритания да изплаща на Брюксел задълженията си и години след Брекзит, да остане под юрисдикцията на европейските съдилища поне за известно време и да позволи на роднините на европейски имигранти да се присъединяват към тях на Острова.
Това ще иска Брюксел от Лондон според документ, подготвен за предстоящите преговори и видян от агенция "Ройтерс". Той трябва да бъде одобрен на срещата на Европейския съвет в Малта през уикенда.
Текстът очертава "ключовите елементи", върху които ще трябва да се съсредоточи главният преговарящ от страна на ЕС – Мишел Барние. Официалните разговори ще започнат след парламентарните избори във Великобритания на 8 юни.
Прекратяването на свободното движение на работници от други европейски държави, спиране на бюджетните вноски към Брюксел и излизане от юрисдикцията на Европейския съд в Люксембург са най-важни за премиера Тереза Мей, която наскоро обяви предсрочни избори в опит да спечели още по-голямо мнозинство в парламента и по-силен мандат от британците да води преговорите си с Брюксел.
Но въпросният документ подчертава твърдото решение на 27-те държави да защитят правата на трите милиона европейски граждани във Великобритания и да настояват Лондон да изпълни поетите финансови ангажименти – неща, неколкократно повторени от различни европейски представители.
Приоритет на ЕС е да запази правото на пенсия, на търсене на работа, на достъп до общинско настаняване на гражданите на други държави на Острова, както и правото членове на семейството да се преместят при тях.
Не се споменава размерът на дължимото от Лондон, но става известно, че той ще се изчислява в евро, а не в лири, и че ще се изисква "разписание на годишните плащания". Последното означава, че вероятно Великобритания ще трябва да продължи да внася пари по вече поетите задължения и след март 2019 г., когато Брекзит трябва да бъде осъществен. Кабинетът на Мей отхвърли преди споменатата от Брюксел сума от 60 млрд. евро.
Европейските държави ще настояват и Лондон да плати напълно цената за преместването на две европейски агенции от Острова на континента.
Миналата седмица Мей отново обеща да намали с две трети нетната имиграция, която да падне под 100 000 души годишно.