Европейските лидери изразиха безпокойството си от възможността изборите във Великобритания, които оставиха премиера Тереза Мей без мнозинство, да отложат преговорите за Брекзит и да увеличат риска от провал.
Миналия месец Мей обяви 19 юни за начало на разговорите между Лондон и Брюксел. В хода на кампанията си тя настояваше и че британците може да прекратят диалога "без сделка", ако резултатът от него не съответства на интересите им. Часове след първите резултати премиерът обяви, че ще опита да остане на поста в името на стабилността на Великобритания.
Еврокомисарят Гюнтер Йотингер, който отговаря за бюджета на ЕС, обяви в петък, че не е ясно дали преговорите могат да започнат на първоначално предвидената дата. Той добави, че при слабо правителство по-трудно ще се достигне до сделка, която да ограничи сътресенията от напускането през 2019 г. "Имаме нужда от правителство, което може да действа," каза Йотингер за радио "Дойчландфунк". "При по-слаб партньор има опасност, че преговорите ще завършват зле и за двете страни... Очаквам още несигурност."
В "Туитър" председателят на Европейския съвет Доналд Туск написа: "Не знаем кога започват преговорите за Брекзит. Знаем кога трябва да свършат. Направете най-доброто, за да избегнете (варианта) "липса на сделка" като резултат от "липса на преговори"."
Според главния преговарящ от името на Европейската комисия, Мишел Барние, позицията на ЕС за Брекзит и графикът на преговорите са напълно ясни. По думите му разговори за развод може да започнат само когато Великобритания е готова за това. "Нека съсредоточим усилията си в това да ключим сделка," добави тий..
Пред германската телевизия Це Де Еф заместник-министърът на външните работи в Берлин, Михаел Рот, каза, че "няма време за губене" в преговорите с Великобритания. "Трябва да започнем възможно най-скоро... Независимо от въпроса кой ще формира правителство в Британия времето тече. Имаме по-малко от две години да договорим излизането," каза Рот.
Визията на Мей включва окончателно напускане на общия европейски пазар и митническия съюз, а изборите бяха свикани, за да може премиерът да си издейства по-добри преговорни позиции и да направлява процеса на напускане.
В Брюксел се опасяват, че именно слабата позиция на Мей би я направила уязвима и би позволила да се поддаде на искания от по-твърдолинейни тори, готови на "твърд" развод с ЕС. При провал на преговорите пък Великобритания автоматично ще излезе от съюза на 30 март 2019 г. и това ще доведе до хаос и правна несигурност както за гражданите на ЕС и Обединеното кралство, така и за бизнеса. Малко вероятно ще е и Великобритания да успее бързо да договори търговско споразумение с ЕС, след като напусне съюза.
Европейските лидери не обсъждат възможността Лондон да промени решението си и да поиска да остане. Повечето предпочитат бърз и гладък Брекзит, какъвто самата Мей обещаваше, а и за прекратяване на процеса ще е нужно съгласие от останалите страни членки. Френският премиер Едуар Филип отхвърли предположенията, че Великобритания може да направи тази крачка, но обяви, че преговорите за Брекзит може да са "дълги и сложни".