ЕС е лидер в световната борба срещу глада

16.10.2009 | 10:03
по статията работи:
На 16 октомври отбелязваме световния ден на прехраната
ЕС е лидер в световната борба срещу глада

Ангажиментът на ЕС за подобряване на достъпа до храна по света е по-силен от всякога, декларират от Европейската комисия по повод Световния ден на прехраната, 16 октомври. ЕС се превърна в най-важния фактор, допринасящ за сигурността на прехраната в световен план, след като общността обеща да предостави 2,7 млрд. евро в допълнение към Инструмента за прехрана. Това стана по време на срещата на Г-8 в италианския град Акиула.

Над един милиард души по света страдат от недохранване, което прави 15 % или една шеста от цялото човечество. Тази цифра нараства вследствие на хранителната и финансовата криза. Следователно несигурността на прехраната представлява реална заплаха, която ще попречи за постигането на всички цели на хилядолетието за развитие (ЦХР) за изкореняване на крайната бедност до 2015 г.

Сигурността на прехраната, селското стопанство и развитието на селските райони заемат централно място в помощта на ЕС за развиващите се страни, като съюзът предоставя бърза и мащабна подкрепа за справяне с нарастващия брой гладуващи по света. Участието на ЕС в тазгодишната инициатива за сигурност на световната прехрана от Акуила е конкретен резултат от това. Съюзът ще предостави 2,7 млрд. евро за тази инициатива, като по този начин ще стане най-големият участник във финансирането й. Част от тази сума вече е отпусната, което е доказателство, че ЕС спазва обещанията си, коментират от комисията.

При стартирането на Инструмента за прехрана през декември 2008 година, стойността му възлизаше на 1 млрд. евро. Помощите по него вече са достигнали до повече от 33 милиона души чрез началните текущи проекти и първите резултати вече са налице. В Зимбабве, например, бяха предоставени 26 000 тона семена и торове, които да бъдат раздадени на 176 000 уязвими земеделски стопани, които представляват между 10 и 15 % от земеделските стопани, работещи в колективи в страната. Тази съвместна дейност на ЕС и Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) притежава потенциала да удвои традиционното производство на храни.

Благодарение на съвместна програма със Световната програма за прехрана в Бангладеш 43 000 души допълнително разполагат с възможност да се занимават с риболов, а други 60 000 живеят понастоящем в райони, които са защитени от прииждането на солена вода.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....