Лидерите на държавите членки на Европейския съюз се договориха днес да затегнат санкциите срещу Иран.
Мерките предвиждат да бъдат блокирани инвестициите в петролния и газовия сектор на ислямската република с цел да се спре развитието и създаването на мощности за преработка на суров петрол и за разработване на нови газови находища.
Приетите от ЕС мерки излизат извън обхвата на санкциите, наложени на 10 юни от Съвета за сигурност на ООН с цел да бъде оказан натиск върху Иран да се върне към преговорите по програмата за обогатяване на уран, която според Запада е насочена към създаване на ядрено оръжие.
Одобрените от ЕС санкции, които вероятно ще влязат в сила до няколко седмици, ще бъдат съсредоточени върху търговията, в това число сделките със стоки с двойна употреба, върху банковия и застрахователния сектор, транспорта, включително морските и въздушните превози, и ключови отрасли в петролния и газовия сектор.
Санкциите, насочени срещу енергийния сектор като цяло, забраняват "нови инвестиции, техническа помощ и трансфер на технологии, оборудване и услуги, свързани с тези отрасли, и по-специално с мощностите за рафиниране на петрол и за втечнен газ, като специално внимание се обръща на технологията за втечнен природен газ", се казва в одобрения от лидерите на ЕС документ.
Мерките, одобрени от ЕС, са по-сериозни от онова, което очакваха някои дипломати, и вероятно ще окажат сериозен финансов натиск върху Техеран, който е петият по големина износител на петрол в света, но разполага с ограничени възможности за преработване на петрол.
Европейският съюз дълбоко съжалява, че Иран не се възползва от множеството предложени му възможности да премахне източниците на загриженост у международната общност във връзка с характера на иранската ядрена програма, изтъкват европейските лидери, пише БТА. При тези обстоятелства новите рестриктивни мерки станаха неизбежни.
Мерките на ЕС съвпадат с усилията на Конгреса на САЩ да одобри едностранен пакет от санкции срещу Иран, с които да бъде подсилен ефектът от прилагането на резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, пише Dariknews.bg, позовавайки се на информация на "Ройтерс".