Срещата между ЕС и Китай на високо ниво в сряда (20.05.09) трябваше да се превърне във витрина на напредъка в подобряването на отношенията между Брюксел и Пекин. Трябваше, но някои събития през изминалата седмица усложниха ситуацията, предаде EUobserver.
В четвъртък (14.05.09) носителят на Нобелова награда за мир и водач на опозицията в Бирма Аун Сан Су Чи беше обвинена в нарушаване на домашния си арест и е изправен пред перспективата да прекара пет години в затвора. Военната хунта в Бирма подозира, че няколко американци са преплували езерото до къщата на Аун Сан Су Чи и са прекарали две нощи при нея. А през тази седмица Су Чи ще бъде изправена пред съда и това със сигурност ще доведе до нажежаване на въпроса за човешките права, още повече че Пекин подкрепя военната хунта в Бирма.
И докато дневният ред на срещата между ЕС и Китай със сигурност ще бъде запълнен с преговори по търговски и инвестиционни въпроси, Брюксел едва ли ще пропусне шанса да накара китайския премиер Вън Цзябао да притисне Бирма. ЕС и САЩ не са забравили краха на протестите срещу военната хунта в Бирма през 2007 година и са наясно, че без подкрепата на Китай нищо не може да се промени.
От страна на ЕС в срещата ще участват чешкият президент Вацлав Клаус, председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу и върховният представител по въпросите на външната политика Хавиер Солана. Участието на Клаус може да доведе до провал в опитите на ЕС да убеди Китай да увеличи използването на чиста енергия за икономиката си като част от стратегията за борба с глобалното затопляне. Чешкият президент, който ще е председател на срещата, отдавна поставя под съмнение твърденията, че глобалното затопляне се дължи на дейността на хората.