ЕС изглежда разделен още в началото на конференцията в Копенхаген

08.12.2009 | 14:45
по статията работи: econ.bg
Полша изказа позиция срещу 30% намаление на вредните емисии, Дания опонира веднага
ЕС изглежда разделен още в началото на конференцията в Копенхаген

Полският министър по европейските въпроси Миколай Довгиелевич даде старт на играта за постигане на продължение на Протокола от Киото. Довгиелевич заяви, че Европа не може да обещае намаляване от 30% на вредните емисии до 2020 година спрямо нивото от 1990 година, поставяйки един не толкова обещаващ старт на чаканата с голямо нетърпение конференция на ООН в Копенхаген.

„Няма как да се реши поставянето на цел, по-висока от 20% само на срещата в Копенхаген. Подобно решение следва да бъде базирано и на оценката на ЕК, която ще бъде предоставена на Европейския съвет (на премиерите и лидерите на страните-членки) през март следващата година. А експертната оценка трябва да се изготви и представи преди сключването на обвързващо споразумение", коментира Довгиелевич, цитиран от Euobserver. Той изрази увереност, че обвързващо споразумение може да се постигне в Мексико през декември следващата година, когато ще се проведе втора серия на сегашната конференция в датската столица.

„Това, което целим да постигнем в Копенхаген, е създаване на своеобразен график за ограничаване на парниковите газове, на показване на ясна готовност от всяка страна колко може да ограничи собственото отделяне. Всички желаем целите да бъдат възможно най-амбициозни", добави още полският министър по европейските въпроси.

Само няколко часа по-късно Дания и Великобритания, които представят група от седем страни-членки на ЕС, считащи се за водещи в борбата с климатичните промени, опровергаха думите на полския министър. „Можем да поемем ангажимент за намаляване на вредните емисии с 30%", каза датският външен министър Пер Стиг Мьолер на пресконференция с колегите си от Швеция, Франция, Финландия, Германия и Испания. Мьолер побърза да уточни, че това не е цялостната позиция на ЕС и че това обещание няма да бъде направено без ангажименти и от другите големи световни икономики.

Още преди две години ЕС си постави за цел да намали с 20% вредните емисии в атмосферата до 2020 година спрямо нивото от 1990 година. Брюксел дори заяви, че намалението може да е от 30%, стига и останалите големи световни икономики да поемат подобаващи на европейския ангажименти.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...