Финансовите министри от ЕС на днешното си заседание в Гьодьольо, край Будапеща, призоваха Португалия да извърши структурна реформа и защитиха мерките на строги икономии, предприемани в Европа, предадоха Ройтерс и Франс прес, цитирани от БТА.
По същото време хиляди европейски работници се събраха в Будапеща, за да протестират срещу съкращенията на разходите. Финансовите министри и централните банкери на 27-те членки днес за втори ден заседаваха неофициално недалеч от унгарската столица в отговор на дълговата криза в еврозоната, след като в сряда Португалия стана третата страна от валутния съюз, след Гърция и Ирландия, поискала финансова помощ от ЕС и Международния валутен фонд (МВФ).
Министрите заявиха, че в замяна на спасителните заеми, оценявани на около 80 милиарда евро за три години, Лисабон ще трябва да се ангажира с още структурни реформи, за да намали бюджетния си дефицит и дълга си по устойчив начин.
"Правилата са много ясни. Който и да се нуждае от помощ от останалите европейски страни членки и страни членки на еврозоната, трябва да представи устойчиви мерки за намаляване на дефицитите, тъй като дефицитите са причината, поради която е нужна помощ", заяви пред журналисти германският министър на финансите Волфганг Шойбле.
Европейската конфедерация на синдикатите (ETUC) очаква днес близо 30 000 души от цяла Европа да се включат в шествието в централната част на Будапеща, организирано в знак на протест срещу строгите икономии, налагани от правителствата в повечето страни от ЕС и определяни като излишни от профсъюзното сдружение. По думите на Шойбле протестите са неправилни, а мерките за икономии са необходими, за да гарантират устойчив икономически растеж.