ЕС са на път да изпрати рекордна година по инсталирани соларни системи

24.09.2024 | 10:20
по статията работи: econ.bg
Основното предизвикателство пред ВЕИ сектора сега е осигуряване на достатъчен капацитет на мрежата за доставяне на енергия там, където е необходима. Друг проблем е разширяване на капацитета за съхранение чрез батерии
ЕС са на път да изпрати рекордна година по инсталирани соларни системи
Снимка: под лиценза на creative commons

Повечето от водещите пазари на слънчева енергия в ЕС надминаха своите рекорди от 2023 г. През първите седем месеца на годината силният ръст продължава като прогнозите са за силен финал до 2024 г. Това сочи нов анализ на мозъчния тръст Ember, цитиран от агенция Monetel.

Италия, третият по големина слънчев пазар в ЕС през 2023 г., отбеляза 41% увеличение или близо 3,9 GW в соларните инсталации през периода януари-юли, поставяйки страната на път за най-силната година в развитието на слънчевата енергия, изчисляват анализаторите.

Германия отчете годишен ръст от 11% или 9,3 GW за същия период, докато Португалия удвои слънчевите си инсталации през първите седем месеца на годишна база. Там бяха добавени около 0,9 GW нов капацитет. Германия беше на път да добави общо 17 GW соларен капацитет тази година, докато Италия трябва да добави 7,4 GW, а Португалия според прогнозите трябва да добави 2 GW, добавят от Ember.

„В Германия реформите за намаляване на бюрокрацията и стимулиране на подкрепата за слънчеви инсталации на покриви доведоха до значително увеличаване на слънчевия капацитет през 2024 г.“, се казва в съобщението. „Това е в съответствие с темпото, необходимо за постигане на тяхната нова цел [национален енергиен и климатичен план] от 128 GW капацитет до 2026 г.“

Юан Греъм, анализатор на данни за електроенергията в Ember, подчерта важността на планирането за този бърз растеж. „По-спешно от всякога е държавите-членки да планират съответно, като гарантират, че разполагат с електрически мрежи и повишена гъвкавост, за да се възползват максимално от евтината слънчева енергия“, добави той.

Според Ember основното предизвикателство пред ВЕИ сектора сега е осигуряване на достатъчен капацитет на мрежата за доставяне на енергия там, където е необходима. Друг проблем е разширяване на капацитета за съхранение чрез батерии, за да поддържа слънчевото производство и след пиковите часове на огряване на слънчевата светлина.

„Ако се предприемат тези действия, слънчевата енергия може лесно да надмине очакванията през останалата част от десетилетието“, се добавя в доклада.

Докладът на Ember обхваща 15 страни по света, включително тези, отговорни за 80% от глобалните слънчеви инсталации през 2023 г. Пет държави – Китай, САЩ, Индия, Германия и Бразилия – са на път да осигурят 75% от глобалните доставки на соларна енергия през 2024 г.

„Огромното увеличаване на инсталациите за соларен капацитет през 2023 г. и 2024 г. промени възприятията около ролята на слънчевата енергия в енергийния преход“, се казва в доклада. „Слънчевата енергия вероятно ще добави повече GWs през 2024 г., отколкото цялото световно увеличение на въглищния енергиен капацитет от 2010 г. (540 GW)“, уточняват анализаторите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...