Немислимо е Гърция да напусне еврото и еврозоната. Това обяви Беное Кьоре, който е член на Изпълнителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), в интервю за гръцкия вестник "Катимерини".
„Еврозоната се нуждае от Гърция толкова, колкото и Гърция се нуждае от еврото. Огромното мнозинство от гръцкото население иска да запази членството на страната в еврозоната. Гръцкото правителство е отговорно да предприеме необходими стъпки, за да гарантира политики, които са в съответствие с тези ясни преференции“, смята той.
По думите на Кьоре ЕЦБ няма да спре финансирането на гръцките търговски банки, докато те са платежоспособни и разполагат с достатъчно обезпечения.
„Сегашната ситуация очевидно не е устойчива и изисква бързо и решително действие от страна на гръцките власти за обръщане на развоя на мача“, коментира той по отношение на продължителните преговори
на кабинета на премиера Алексис Ципрас с международните кредитори на страната.
Беное Кьоре твърди, че в ЕЦБ не е обсъждана алтернатива за налагане на контрол върху капитала на Гърция. „Във всеки случай, не е работа на ЕЦБ да предприема мерки от този сорт. Тези са от
компетентността на съответните национални власти“, допълва той, цитиран от БНР.
В понеделник (21 април) в "Блумбърг" излезе информация, че ЕЦБ може да въведе допълнително ограничение за Атина. Целта е да бъде намалена алтернативата за банките в страната да ползват Програмата за спешна ликвидна помощ (ЕLA), коментира за изданието запознат със ситуацията източник.
Според информацията на изданието идеята все още не е обсъждана официално в рамките на ЕЦБ. Служители на институцията отказват коментар по въпроса.
В началото на април ЕЦБ взе решение да се инжектират нови 700 млн. евро в ЕLA за осигуряването на финансова подкрепа на гръцките банки, която се управлява от Централната банка на страната. Така средствата в нея вече достигат размер от 71,8 млрд. евро.
В началото на февруари ЕЦБ обяви промените в политиката си спрямо Атина. Според тях гръцките банки не могат да вземат повече заеми от европейската финансова институция, като използват гръцки държавни облигации или такива, гарантирани от правителството. По този начин ЕЦБ ги лиши от този външен източник на финансиране и алтернативен такъв остана Програмата за спешна ликвидна помощ.