ЕЦБ: Протекционизмът може да повиши, а не да намали търговските дефицити

22.03.2017 | 12:55
по статията работи: econ.bg
Анализът на Европейската централна банка изглежда в отговор на желанието на администрацията на новия американски президент Доналд Тръмп да намали огромния търговски дефицит на САЩ
ЕЦБ: Протекционизмът може да повиши, а не да намали търговските дефицити
Снимка: БГНЕС

Протекционистките търговски политика могат да увеличат, вместо да намалят търговския дефицит на дадена страна, посочва Европейската централна банка в свое проучване, което е оповестено само дни, след като финансовите министри и централни банкери от Г-20 се отказаха да потвърдят досегашните си ангажименти за открита и честна международна търговия след съпротива от американския финансов министър Мнучин.

Според доклада на ЕЦБ, САЩ може да ограничи своя масивен дефицит по текущата сметка чрез намаляване на протекционистките бариери и посредством подкрепа за повишаване на участието на американските фирми в световната търговия.

Анализът на централната банка също така показва, че огромните търговски излишъци на Германия са позитивен резултат от глобалните търговски умения на водещата европейска икономика, а не в следствие на вътрешни икономически изкривявания.

Според това изследване, икономиките, чиито фирми са по-силно ангажирани в международни производствени вериги, създаващи части на един и същ продукт в различни страни, са склонни да имат по-големи излишъци или по-малки по размер дефицити.

Компаниите в САЩ пък има относително ограничено участие в такива производствени вериги зад граница, с което може да се обясни около една четвърт от американския дефицит по текущата сметка в навечерието на световната финансова криза, посочва ЕЦБ в своя доклад.

Анализът на Европейската централна банка изглежда в отговор на желанието на администрацията на новия американски президент Доналд Тръмп да намали огромния търговски дефицит на САЩ чрез предлагане на серия протекционистки мерки, включващи и налагането на нови импортни мита.

Белият Дом също така желае да ревизира някои от търговските си отношения, включително с ключови партньори като Германия и Китай, които продават много повече техни стоки в САЩ, отколкото закупените от тях стоки американско производство.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...