Сривът на руската рубла няма да доведе до сериозни затруднения за европейските банки. Причината е, че те операциите на финансовите институции от Европейския съюз (ЕС) с руските компании са ограничени. Това смята шефът на финансовия надзор в Европейската централна банка (ЕЦБ) Даниел Нуи, цитиран от „Ройтерс“.
„Ние сме на мнение, че в следващите няколко дни или дори седмици обстановката на пазарите ще остане доста изнервена. Затова специалистите от европейския банков надзор ще следят внимателно какво се случва“, коментира Нуи.
“Но ние смятаме, че експозициите на европейските банки в руски компании са величина, която няма предпоставки да причини сериозни трудности“, допълва той.
Междувременно Москва видя светлина в тунела по отношение на сривът на рублата. След последния сериозен спад на валутата, курсът й започна леко да се повишава спрямо долара и европо, съобщава РИА Новости.
Според информацията курсът на долара е спаднал с 4,7 рубли, до 62,7 рубли. Заедно с това еврото се е продавало с 6,9 рубли по-евтино – за 78,3 рубли.
Във вторник (16 декември ) Централната банка на Русия рязко повиши основния си лихвен процент от 10,5 на 17 процента. Целта е да се подкрепи рублата, чийто курс спада заедно с цените на петрола. Това е петото поред увеличение от началото на 2014 г. За година той нарасна от 5,5 на сто до 10,5 на сто.
В понеделник рублата загуби 10% от стойността си, а от януари руската валута е девалвирала с около 50 процента под ударите на западните санкции заради конфликта в Украйна и големия спад в цените на петрола.