ЕЦБ готова да помогне на България и Балканите заради гръцката криза

03.07.2015 | 15:40
по статията работи: Мина Стойчева
Местните валути със спад, дългът у нас е нараснал, се твърди в публикация на "Блумбърг"
ЕЦБ готова да помогне на България и Балканите заради гръцката криза
Снимка: Commons.wikimedia.org

Европейската централна банка (ЕЦБ) планира да разшири подкрепата си за България, както и аз останалите балкански държави, за да предотврати разпространяването на кризата в Гърция, твърди източник, близък до институцията, цитиран от „Блумбърг“. Идеята е от финансовата институция да предоставят финансова помощ на страните от региона срещу конкретни обезпечения при нужда.

Запознати със ситуацията на Балканите твърдят, че Източна Европа е в риск от разпространение на гръцките проблеми извън границите на задлъжнялата към международните кредитори държава. Според тях особено голяма е опасността за България, заради това, че в голяма част от банките у нас има гръцко участие.

Очакванията за евентуално излизане на Атина от еврозоната след обявяването на банкова ваканция в страната в понеделник (29 юни) потисна сериозно валутите на балканските държави тази седмица.

„Опасенията от „Грекзит“ (излизане на Гърция от еврозоната, от английски Grexit) са разбираеми“, коментират експерти от Capital Economics в Лондон. „Свързаността на Гърция с останалите страни от региона е очевидна, включително и тази с България и Румъния“, допълват те.

В публикацията на „Блумбърг“ се посочва още, че основният фокус на ЕС е поставен върху България заради опасността от разпространение на гръцката криза у нас. В информацията там се допълва, че само за тази седмица дългът на страната ни с падеж 2024 г. е скочил с 25 базисни пункта до 2,61%.

От изданието припомнят, че четирите най-големи финансови институции в Гърция – Националната банка на страната, Piraeus Bank, Eurobank Ergasias и Alpha Bank, държат 28 на сто от банковите активи в България и около 12 на сто от румънските такива.

В началото на семцита Българската народна банка (БНБ) публикува официално съобщение, че това няма да се отрази пряко върху стабилността и нормалното функциониране на финансовата система у нас.

Тогава от Централния трезор успокоиха, че банковата ни система, включваща и финансови институции с гръцко акционерно участие, е напълно самостоятелна финансово и оперативно от системите на други страни.

"Българската банкова система, включително банките с гръцко акционерно участие, нямат вземания от гръцки кредитни институции и нямат инвестиции в ценни книжа на гръцкото правителство", обясниха още от БНБ в своето съобщение.

Междувременно в понеделник испанският вестник "El Pais” обяви, че Европа има таен план за евентуалното отказване на Атина от еврото.

Изданието коментира, че добре пазената тайна е под формата на спасителен план, наречен "Операция Албания". В него са разписани мерки, благодарение на които би трябвало да се спре разпространяването на ефектите от гръцката криза в съседните страни и особено в България, Румъния, Кипър и Македония.

Планът ще се задейства, ако Гърция действително напусне еврозоната, като допълнителен стимул за прибягването до изпълнението му е референдумът, който гръцкият парламент насрочи за 5 юли и на който гръцкият народ ще се произнесе по условията на кредиторите. А те, припомняме, включват орязване на пенсиите, приватизация на държавни компании, повишаване на ДДС и др.

Още по темата за влинието на ситуацията в Гърция на Балканите и в целия Европейски съюз, четете тук.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....