На срещата си през септември Европейската централна банка се съгласи, че трябва да продължи да провежда стимулиращата си парична политика в подкрепа на икономиката на еврозоната, отбелязвайки че ценовият растеж (потребителската инфлация) не дава сигнали за възстановяване, показва стенограма от нейното последно заседание.
Ето защо е от решаващо значение да се запази в значителна степен паричната подкрепа, която отговаря на последните прогнози на нашите експерти. Не трябва да има никакво съмнение относно решимостта на Управителния съвет да осъществява покупки на активи в съответствие с последните решения и да бъдат предприети допълнителни мерки, ако това е необходимо, за да бъдат изпълнени целите на банката за ценова стабилност, посочва ЕЦБ.
Протоколите от заседанието обаче показват, че централните банкери са предупредили за "нарастващи предизвикателства" относно количеството еврооблигации, достъпни за покупки от страна на ЕЦБ при осъществяване на целия размер на програмата за "количествени улеснения" от 1,7 трлн. евро, но въпреки това са дали индикации, че при необходимост тази програма може отново да бъде разширена.
Програмата на ЕЦБ за покупки на държавни облигации в еврозоната за 80 млрд. евро на месец е планирано да приключи в края на март 2017-а година. Президентът на банката Марио Драги заяви на пресконференция след края на септемврийското заседание, че нейните служители ще преразгледат параметрите на програмата, за да се гарантира, че няма да бъдат изчерпани облигациите, купувани от ЕЦБ.
Членовете на банката също така предупредиха, че основната инфлация все още не показва "убедителни признаци" на трайно повишение и изразиха опасения относно слабите печалби на банките и на техните акции, което е възможно да ограничи бъдещото кредитиране на икономиката.
Те също така посочиха за наличието на "значителна несигурност" около гласуването на Великобритания да напусне Европейския съюз и заявиха, че е твърде рано да се каже, дали неблагоприятните прогнози за въздействието на Brexit върху икономическия растеж са били надценени.
Представителите на ЕЦБ отново призоваха правителствата да помогнат за провежданата от банката политика чрез провеждането на икономически реформи, насочени към стимулиране на растежа и увеличаване на публичните инвестиции, където това е възможно.