Европейската централна банка понижи основния лихвен процент в еврозоната до 0,15% при предишно ниво от 0,25%, информира „Би Би Си“. Чрез тези си действия ЕЦБ се опитва да стимулира икономическия растеж, както и да избегне дефлацията в еврозоната.
Съшо така беше взето решение за намаляване на депозитната лихва до отрицателна стойност от -0,1%. Това означава, че банките ще трябва да плащат, за това че парите им са на овърнайт депозити във финансовата институция, вместо да получават лихва. Идеята е банковите институции да бъдат стимулирани, за да отпускат повече кредити за активизиране на растежа.
Всъщност ЕЦБ е първата голяма банка от „големите четири“ (ЕЦБ, ФЕД, Японска централна банка и Английска централна банка), която предприема подобно решение.
„Последствията са непредсказуеми – как ще реагират банките на това нетрадиционно решение“, изрази колебание икономическият кореспондент на „Би Би Си“ Андрю Уолкър.
Той е на мнение, че ЕЦБ е избрала подобен ход, заради съмненията в несигурността от възстановяването на еврозоната и опасността от дефлация.
Въпреки че опасността от дефлация в еврозоната е ограничена, от ЕЦБ са притеснени, защото икономическият растеж е много нисък, както и това, че банките не отпускат достатъчно парични средства за стимулиране на икономиката. И двата повода за колебание биха могли да доведат икономиката до състояние на застой.
Икономическият растеж в еврозоната за сега е само 0,2%, докато инфлацията е спаднала до 0,5% през май месец 2014 г. Далечната цел обаче пред Европейската централна банка за инфлация от 2%, изглежда все по недостижима.