Членовете на Европейската комисия ще трябва да изчакат още по-дълго след края на мандата си преди да започнат работа на ново място. В сряда председателят на Европейската комисия предложи сегашният "санитарен период" от 18 месеца да бъде удължен на 24 месеца.
В обновения етичен кодекс, който ще влезе в сила от 1 февруари 2018 г. и ще важи за всички сегашни еврокомисари и висши служители, се определя, че "ако напуснат институцията и започнат нова работа в следващите 2 години, членовете на администрацията трябва да информират Европейската комисия и да поискат съгласието ѝ". За председателя на Еврокомисията срокът е 3 години.
Усилието за повече прозрачност е предизвикано от публичното недоволство от решението на предишния председател на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу да започне работа като съветник за Брекзит на американската банка "Голдман Сакс", а бившият еврокомисар Нели Крус бе санкционирана заради това, че не е декларирала доход, който намалява пенсията ѝ.
В новия етичен кодекс се определя още, че ако новото работно място е свързано по някакъв начин с последните 3 години от работата им в Еврокомисията и представлява конфликт на интереси, Еврокомисията може при определени условия да забрани тази промяна за служителя. "По принцип на висшите служители е забрането в първите 12 месеца след напускане да се заемат с лобистка или друга подобна дейност пред доскорошната институция по въпроси, по които за които са отговаряли през последните 3 години на службата си."
Всички служители трябва да декларират лични инвестиции в размер над 10 000 евро. За оценка на всички казуси се създава Независими етична комисия.