Еврокомисията иска правилата за дефицит да не действат до 2023 г.

04.03.2021 | 11:10
по статията работи: econ.bg
От ЕК заявиха, че въз основа на текущите прогнози, отсрочката трябва да остане активна през 2022 г. и да бъде деактивирана през 2023 г., когато европейската икономика трябва да се върне към здравото си положение отпреди кризата
Еврокомисията иска правилата за дефицит да не действат до 2023 г.
Снимка: под лиценза на creative commons

Има светлина в тунела за икономиката на ЕС, но засега пандемията продължава да вреди. За да се смекчи отражението ѝ, и възстановяването да продължи, фискалната подкрепа трябва да продължи толкова дълго, колкото е необходимо. За това призова заместник председателят на Еврокомисията Валдис Домбровскис. Не трябва да се допуска преждевременното оттегляне на фискалната подкрепа, която трябва да се запази през тази и следващата година.

Еврокомисията препоръча ограниченията за преразход от правителствата на ЕС да останат преустановени до края на 2022 г., тъй като пандемията от коронавирус все още задушава икономиките.

Изпълнителната власт на Блока спря правилата преди година, тъй като Съюза потъна в най-дълбоката си рецесия след Втората световна война. Това позволи на държавите да отпускат бюджетни пари, за да спасят икономиките си и да помогнат на компаниите да оцелеят от пандемията.

От ЕК заявиха, че въз основа на текущите прогнози, отсрочката трябва да остане активна през 2022 г. и да бъде деактивирана през 2023 г., когато европейската икономика трябва да се върне към здравото си положение отпреди кризата.

Нашето ясно послание е, че фискалната подкрепа следва да продължи толкова дълго, колкото е необходимо. Общата клауза за дерогация ще остане активна през 2022 г. и ще бъде дезактивирана през 2023 г. Държавите членки следва да се възползват максимално от Механизма за възстановяване и устойчивост, тъй като това им дава уникална възможност да подкрепят икономиките си, без да обременяват публичните финанси. Своевременните, временни и целенасочени мерки ще позволят плавно връщане към устойчиви бюджети в средносрочен план, каза Валдис Домбровскис.

Идеята ще трябва да бъде одобрена от страните-членки на ЕС и комисията може да се изправи пред тежки въпроси от така наречените пестеливи страни – по-богатите членове като Холандия и Дания, които са предпазливи да позволят големите разходи да продължат по-дълго от необходимото.

Паоло Джентилони, еврокомисар по икономиката, аргументира, че пандемията все още причинява болка на европейската икономика и че за 2022 г. е ясно, че фискалната подкрепа все още ще е необходима.

По-добре да сбъркате, правейки нещо твърде много, отколкото твърде малко, добави Джентилони, бивш италиански премиер.

Известни като Пакт за стабилност и растеж, правилата ограничават дефицитните разходи до 3% от цялата икономика и дълг до 60%.

Правилата често се нарушават и страните рискуват санкции за игнорирането им, въпреки че нито едно правителство никога не е било санкционирано.

Ограничението на дълга е особено превишено от няколко държави, като италианският дълг например се издига до зашеметяващите 155,6% от икономиката. Вместо това пактът упълномощава главно изпълнителната власт на ЕС и колегите-членки да следят внимателно как националните правителства управляват своите бюджети.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...