Европейската комисия прогнозира известно подобряване на икономическия растеж в България през 2019 година до 3,3% от 3,1% година по-рано, но при "зимна прогноза" за по-добра експанзия от 3,6%. За следващата година ЕК очаква по-нататъшно подобрение на растежа на БВП в нашата страна до 3,4%, но при очаквания през февруари за повишение с 3,6 на сто.
Подобряването на икономическия растеж в България вероятно ще се ограничи донякъде от намаляващото чуждестранно търсене, затегнатият пазар на труда и известно ограничаване на потребителските нагласи. Очаква се износът да се възстанови от миналогодишния спад, тъй като започват да изчезват някои временни негативни ефекти върху експорта. При отсъствието на външни ценови шокове инфлационният натиск в България се очаква да намалее. Правителственият финансова баланс ще остане в излишък, а публичният дълг трябва да продължи да намалява.
ЕК посочва, че ръстът на реалния БВП в България се забави през 2018 година до 3,1% от 3,8% през 2017-а година. Вътрешното търсене подкрепи растежа на БВП, докато нетният износ беше неблагоприятен за икономическата активност. Положителните резултати на пазара на труда, силната кредитна активност и потребителското доверие стимулираха частното потребление през първите три тримесечия на миналата година.
Въпреки това, частното потребление загуби инерция през последното тримесечие на предходната година, тъй като потребителското доверие се влоши, макар и от високи нива. Инвестиционната активност, както частна, така и публична, допринесе за силното вътрешно търсене през 2018-а година, подкрепено от благоприятни условия за финансиране, високо използване на капацитета и по-голямо използване на средствата от ЕС.
През 2018 година износът се оказа по-слаб, главно поради по-ниския износ за Турция, отрицателен базов ефект при износа за Русия и временното спиране на нефтената рафинерия "Нефтохим" през пролетта. Ръстът на реалния БВП обаче се очаква да се възстанови слабо до 3,3% през тази и до 3,4% през 2020-а година, прогнозира Комисията. Вътрешното търсене следва да продължи да се разширява, но с по-бавни темпове, поради по-умереното частно потребление. потребителското доверие остава потиснато през първите няколко месеца на 2019-а година, което предполага по-предпазливо поведение на разходите през годината, смята ЕК.