Европейският парламент изрази подкрепа за облагането на цифровите услуги с данък, предаде EurActiv.
Евродепутатите подкрепиха предложение да се намали до 40 милиона евро минималният праг, над който приходите на дадена компания да подлежат на данъчно облагане. Европейската комисия предлагаше прагът да бъде 50 милиона евро.
Евродепутатите освен това поискаха да се налага данък от 5% вместо предложените от Брюксел 3%, както и в обхвата на плановете да бъдат включени онлайн стрийминг услугите.
Като част от мерките, подкрепени от парламента, фирмите с общи годишни приходи от 750 милиона евро или повече ще бъдат засегнати от данъка и ще трябва да плащат в държавата, от където идват приходите, а не там, където са се установили за данъчни цели.
Според някои изчисления данъкът може да носи до 5 милиарда евро приходи годишно. "И Европейският парламент, и европейските граждани искат технологичните гиганти да си плащат данъците", заяви докладчикът Паул Танг.
Членовете на Европейския парламент подчертават, че данъкът върху дигиталните услуги е временна мярка, а приемането на правила на ниво ООН или Организацията за икономическо сътрудничество и развитие биха били постоянни решения.
Европарламентът има само консултативна роля в данъчното законодателство, тъй като всяко решение по тези въпроси се договаря с единодушие в съвета. Някои евродепутати обаче смятат, че по това досие трябва да се въведе квалифицирано мнозинство заради значимостта на законодателството за европейските граждани.
В съвета Ирландия, Швеция, Дания и Финландия са против плановете, така че постигането на единодушие по въпроса би било трудно. Парламентът обаче засилва натиска върху съвета за постигане на споразумение преди края на мандата му през април 2019 г.