Европейската преса за референдума в Гърция

02.11.2011 | 11:30
по статията работи:
Решението на премиера Георгиос Папандреу може би поставя под въпрос бъдещето на ЕС, считат вестниците на Стария континент
Европейската преса за референдума в Гърция

Темата "Гърция" и решението на премиера Георгиос Папандреу да поиска референдум по спасителния финансов план на Европейския съюз (ЕС) за страната (което тази нощ беше подкрепено и от правителството) са във фокуса на вниманите на европейските медии. Предлагаме ви акценти от днешните първи страници на вестниците на Стария континент. Преводът е на Агенция "Фокус":

"Фигаро"

Срещата на лидерите на 20-те най-богати страни на планетата, която ще започне утре в Кан, ще бъде открита с извънредно заседание, посветено на Атина. Френското председателство на Г20 беше предвидило всичко необходимо, за да превърне срещата в силен момент от световното управление. Шест отлично подбрани теми бяха предвидени и подготвени в серия от срещи, които се проведоха през годината между министрите от Г20.

Уви, европейската дългова криза, и най-вече изненадата на Георгиос Папандреу за референдум по трудно сключения договор за спасяването на Гърция, сложи прът в колелата на перфектно смазаната от „шерпите" в Елисейския дворец машина.
Така, резкият обрат застраши прилагането на спасителния план за Атина и направи от кризата на еврото централна тема на срещата на Г20.

"Хамбургер Абендблат"

След новината за провеждане на референдум по европейския помощен план в Гърция, германският министър на финансите Волфганг Шойбле днес заяви, че Атина трябва възможно най-бързо да премахне съмненията относно пътя, по който иска да поеме.
Планът, който беше изготвен миналата седмица в Брюксел, съдържа „ключови елементи от втория помощен план за Гърция. "Мислим, че Атина съзнава отговорностите си и ще се съобрази с решенията, приети с единодушие", заяви германският министър пред германския вестник.

"Би било полезно съмненията относно пътя, по който страната иска да поеме, да бъдат премахнати възможно най-бързо", посочи Шойбле.

Европейските фондови пазари и банковите ценни книжа се сринаха във вторник, след като гръцкият премиер Георгиос Папандреу обяви, че възнамерява в началото на 2012 година да организира допитване до народа относно европейския помощен план, който беше изготвен миналата седмица в Брюксел.

"Ди Велт"

Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер препоръча на премиера на Гърция Георгиос Папандреу да съгласува бъдещите си действия с колегите си от ЕС.
"Правителството в Атина не трябва да действа самостоятелно без да се съобразява с останалите партньори", посочва Йотингер в интервю за вестника.

По-рано гръцкият премиер обяви провеждането на референдум за втория спасителен план за страната, което бе изненада за европейските политици.

Канцлерът на Германия Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози обсъдиха ситуацията в телефонен разговор и смятат да продължат консултациите. Преди срещата на Г20 в Кан ще се проведат разговори с участието на лидерите на Германия и Франция, на гръцкия премиер Папандреу, на председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу, на председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой и на ръководителите на ЕЦБ и МВФ.

"Файненшъл таймс"

"Еврозоната ще подкрепи Гърция, ако страната иска да остане неин член и проведе необходимите реформи". Това заяви за германското издание на "Файненшъл таймс" германският финансов министър Волфганг Шойбле.

„Ако Гърция приеме бремето и изискваните от помощните програми усилия, ако страната иска да остане в еврозоната, тогава ние ще я подкрепим", заяви Шойбле. „Кризата може да бъде преодоляна единствено ако останем единни", подчерта германският министър, като изрази увереност, че гърците няма да гласуват против европейското споразумение за дълга на Атина по време на предстоящия референдум, обявен в понеделник вечерта от премиера Георгиос Папандреу.

„Вярвам в силата на аргументите", посочи Шойбле и подчерта, че постигнатото миналата седмица споразумение за втория помощен план за Гърция предлага най-добрата гаранция за лесното „оздравяване" на Атина и изправянето й на крака със собствени сили.

"Зюддойче цайтунг"

Решението за провеждането на референдум в Гърция за втория спасителен пакет за страната е добра идея, но идва в погрешния момент, коментира немският вестник.

Гражданите да легимитизират с гласа си тежката програма за реструктуриране, истинско участие на хората в родината на демокрацията - стъпката на премиера Георгиос Папандреу заслужава респект. Но никой не знае какво ще се случи с Европа, а ако стане най-лошото - гърците кажат „не".

Гръцката политика вече не е само вътрешен въпрос за Гърция. От съдбата на Гърция зависят още 16 страни от еврозоната. Ако наистина бъдещето на ЕС зависи от еврото, то на карта е заложен целият европейски проект, отбелязва изданието.

"Ди Пресе"

Решението на гръцкия премиер Георгиос Папандреу да проведе референдум за спасителния пакет на ЕС показва ясно - без политически съюз, еврото скоро ще е в миналото, коментира австрийският вестник.

Папандреу изобщо не е глупав. Референдумът за втория спасителен пакет и свързаните с него тежки структурни реформи и съкращения на разходите е умен ход от политическа гледна точка.

Решението може да не е глупаво, но е безотговорно.

В основата на проблема на еврозоната е, че втората най-важна валута в света е държана като заложник от националните политици в 17 страни. Нужен е политически съюз, в който ще има еврокомисар, отговарящ за разходите, общ бюджет и укрепен Европейски парламент. Това е нужно, за да не може никога повече един политик да застрашава интересите на 500 милиона европейци.

„Гардиън"

Франция и Германия се борят да спасят единната валута, докато Европа бе обхваната от хаос дни след спасителния план.

Френският президент Никола Саркози и германският канцлер Ангела Мерел ще проведат спешни разговори в сряда опит да се предотврати разпадането на еврозоната и да формулират отговор на плана на гръцкия премиер за провеждането референдум за мерките, наложени от европейските му партньори.

Социалистическото правителство на Георгиос Папандреу бе на ръба на рухване, след като планът му за референдум предизвика яростни реакции в рамките на собствената му партия и върна Европа в състояние на хаос.

Един депутат напусна партията на Папандреу "Пасок" в отвращение към хода за референдум и бе подкрепен от няколко други депутати, които заявиха, че ще направят същото. Разделение в партията е почти сигурно, че ще доведе до свалянето на гръцкото правителство, което сега има мнозинство от само два гласа в гръцкия парламент.

"Айриш таймс"

Фактът, че кризата в еврозоната е надпревара между икономика и политика бе потвърден драматично от новината за това, че гръцкият премиер свиква референдум за последния спасителен пакет на ЕС за страната му, коментира вестникът.

Георгиос Папандреу се обръща към директната демокрация в смел, но отчаян опит да легитимира пакета като покани гърците да решат дали искат да останат в еврозоната, а в същото време се надява да избегне провеждането на предсрочни парламентарни избори, за което настоява опозицията. Но стъпката може и да свали от власт правителството на Папандреу и да провали всички международни усилия за спасяването на Гърция, отбелязва изданието.

"Ел Паис"

Испания разкритикува решението на гръцкото правителство да проведе референдум за втория спасителен пакет за Атина - действие, което предизвика шокови вълни в еврозоната и доведе до сриването на котировките на борсите, пише испанският вестник.

Лидерът на управляващата Социалистическа партия Алфредо Перес Рубалкаба коментира, че това е "лошо решение", което "отлага разрешаването на гръцката криза и постигането на европейска стабилност".

"Това, което прави Гърция, засяга всички нас. Ние усещаме последиците вече 18 месеца", каза Рубалкаба.

Говорителят на испанското правителство Хосе Бланко също отправи критики към решението на Георгиос Папандреу.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...