Стоките в магазините в Крим на две европейски вериги за търговия на дребно пристигат на полуострова от Русия с фериботна компания до пристанище, които са обект на европейски санкции. Това разказват хора, участващи в превозите. Което от своя страна подсказва, че компаниите намират начини да заобикалят рестрикциите, наложени през 2014 г, разказва "Ройтерс".
Стоките на германската верига "Метро" и френската "Ошан" лесно могат да бъдат разпознати по рафтовете на магазините на дъщерните дружества на предприятията в Крим.
Хора, участващи в транспортирането на продуктите, разказват, че те пристигат чрез ферибот, който обслужва кримското пристанище Керч. Според санкциите на ЕС, наложени във връзка с анексирането на полуострова от страна на Русия на европейските компании е забранено да извършват дейност както с фериботната служба, така и с морската гара.
И двете замесени компании обясняват, че не нарушават никакви правила, тъй като представителствата им в Крим се управляват от руски дъщерни дружества, които не попадат в обсега на европейските рестрикции. Представител на пристанището в Керч отклонява журналистическите въпроси към оператора на ферибота, тъй като морската гара контролира единствено въпросите, свързани с корабоплаването, но не и с доставките. На свой ред от фериботната компания твърдят, че нямат контакти с "Метро" или "Ошан" и не знаят дали използват услугите на ферибота.
Според юристи прехвърлянето на стоки до Крим може да попада в сивата зона на санкциите, тъй като се отнася до отношения между дружества майки и подизпълнители, които често са трудни за дефиниране.
В имейл до "Ройтерс" представители на двете компании не отричат твърденията на агенцията, че техни стоки са превозвани до Крим с ферибот до Керч и оттам са разпределяни в местните им магазини. И "Метро", и "Ошан" твърдят, че спазват европейските регулации, че магазините им на полуострова се управляват от руски дружества и служители, които не са обект на санкциите.
На въпрос за дейността на търговците на дребно в Крим представител на ЕС, пожелал анонимност, обяснява: "Това е в разрез с духа на санкциите. Но в отсъствието на търговско ембарго границата между съответствие и несъответствие остава доста тънка".