Лидерите на Европейския съюз се събират в четвъртък и петък, за да обсъдят резултата от пет седмици преговори за напускането на Обединеното кралство.
На втория ден от срещата си в Брюксел европейските лидери трябва да дадат насоки как да протекат преговорите в следващите месеци. Тя следва пет кръга преговори между Лондон и Брюксел, след които главният преговарящ Мишел Барние предупреди, че диалогът е стигнал "задънена улица" и "това е много притеснително". Той обаче предположи, че може да се очаква "решаващ напредък" до декември, ако Лондон покаже "политическа воля".
Очаква се заключителните коментари на председателя на Европейския съвет Доналд Туск да се окажат сериозна пречка пред Лондон. Британските власти в четвъртък призоваха Брюксел да даде "по-гъвкав мандат" на главния преговарящ Мишел Барние. "Даунинг стрийт" настоява още от началото на преговорите, че Европейската комисия и Обединеното кралство трябва да водят диалог паралелно за условията на напускането и да бъдещите търговски отношения. Според Брюксел вторият разговор не бива да започва, преди да са уточнени ключови въпроси около напускането като статута на европейските граждани във Великобритания, статута на ирландската граница и "сметката за развода", която Лондон трябва да плати.
Според проект на заключителното изявление, видян от "Файненшъл таймс", 27-те лидери обаче ще признаят и достигнатия досега напредък в преговорите и ще започнат вътрешна подготовка за бъдещи търговски преговори.
Според черновата, макар да са постигнати изестни успехи, особено относно правата на европейските граждани, все още не е направено достатъчно за финансовото споразумение. Последните стъпки на британските власти по въпроса не представляват "твърд и конкретен ангажимент" за плащане на задълженията, се казва в документа.
В речта си във Флоренция миналия месец британският премиер Тереза Мей заяви, че страната е готова да заплати 20 милиарда евро след Брекзит, но не предизвика ентусиазъм сред лидерите.
За статута на ирландската граница документът казва, че от Лондон ще се очаква да измисли решения, изпълнени с "гъвкавост и въображение", за да не бъде върнат граничният контрол.
Текстът съдържа още препоръка към лидерите да преоценят ситуацията на среща през декември и ако тя се е подобрила, да подкрепят началото на преговори за преходния период и търговските отношения.
Засега Берлин и Париж подкрепят единствено идеята 27-те страни членки да проучват възможността за вътрешен диалог по търговското споразумение с Лондон, но не и започването на "неформални" разговори по темата. Същевременно част от държавите - Ирландия, Холандия, Швеция и Чехия - са по-добре настроени към възможността тези разговори да започнат, но не биха искали да навредят на единната европейска позиция, пише "Файненшъл таймс".
"Ройтерс" съобщава, че Европейският съюз сега е готов да говори за начините да се избегне "твърд Брекзит" и дори да допусне възможността Великобритания да остане част от единния пазар за няколко години.