Европейският банков орган (ЕБО) започва разследване на мерките, които надзорът на Българска народна банка (БНБ) е предприела по отношение на Корпоративна търговска банка (КТБ). Това става ясно от съобщение на сайта на финансовата институция.
То гласи, че ЕБО стартира разследване за нарушаване на законодателството на ЕС от страна на компетентните органи в България по отношение на казуса с КТБ.
От банковия орган посочват, че има съмнения за нарушаване на изискванията, свързани с изплащането на гарантираните влоговете до 100 хил. евро, които са записани в конкретна европейска директива.
Според документа вложителите със суми до този размер трябва да получат достъп до своите пари в рамките на 25 работни дни от поставянето на банка под специален надзор.
В съобщението на ЕБО се посочва още, че след като разследването приключи, институцията може да направи препоръки на съответните компетентни органи, в случая с КТБ – на централна банка.
Макар че ЕБО е независим орган, той се отчита пред Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз.
Целите на Европейския банков орган са да поддържа финансовата стабилност в ЕС и да гарантира целостта, ефикасността и нормалното функциониране на банковия сектор.
По-рано днес (25 септември) от Европейската комисия (ЕК) обявиха, че стартират наказателна процедура срещу България за това, че не е започнала да изплаща депозитите на вложителите в Корпоративна търговска банка (КТБ), чиито суми са до 100 хил. евро.
Като причина за стартирането на процедурата от Комисията посочват неправилното транспониране на част от Директива 94/19/ЕО, която се отнася до схемите за гарантиране на депозити. Също така в писмото на европейската институция се посочва, че страната ни не спазва принципа за свободно движение на капитали.
От ЕК посочват, че очакват да бъде предоставен незабавен достъп на вложителите до сумата от банковия им депозит. Страната ни има срок до 15 октомври да отговори на запитванията от Брюксел.